Potężne trzęsienie ziemi w Meksyku

Opublikowano: 20.09.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 6

W Meksyku doszło do drugiego wielkiego trzęsienia ziemi w ciągu miesiąca. Tym razem ziemia zatrzęsła się w środkowej części kraju, bardzo blisko stolicy, Mexico City. Wielka aglomeracja została dotknięta przez niebezpieczne zjawisko sejsmiczne. Na pierwszych nagraniach widać, że zniszczeniu uległo bardzo wiele budynków. Pod gruzami mogą znajdować się ludzie.

Obecnie wiadomo o co najmniej 5 ofiarach śmiertelnych, ale ta liczba prawie na pewno wzrośnie. Akcja ratunkowa dopiero się rozpoczęła i bliżej nieustalona liczba ludzi może pozostawać pod zawalonymi domami. Cały czas jest też ryzyko wstrząsów wtórnych, co może mocno skomplikować akcje ratunkowe.

Zdumiewające jest to, że w 1985 roku w Mexico City ucierpiało od wielkiego trzęsienia ziemi, które wystąpiło… tak, tak dokładnie 19 września, tylko 32 lata temu! Wtedy był to wstrząs o sile 8,1 stopni w skali Richtera, który spowodował 10 tysięcy ofiar śmiertelnych i pozbawił domów 250 tysięcy mieszkańców meksykańskiego megalopolis Mexico City zamieszkałego przez 25 mln mieszkańców.

Tym razem trzęsienie było nieco słabsze niż wtedy, ale na nagraniach z helikopterów krążących nad meksykańską stolicą widać, że skala zniszczeń jest bardzo duża. Runęło wiele budynków. Nadal trwa szacowanie strat i potrwa to jeszcze przez jakiś czas ze względu na rozmiary tragedii.

Poprzednie i to jeszcze silniejsze trzęsienie ziemi 8,2 w skali Richtera doświadczyło Meksyk 7 września. Wtedy wywołało ono niewielkie tsunami, które rozlało się w basenie Pacyfiku. Tym razem takich atrakcji nie będzie, bo wstrząs miał miejsce 65 km pod powierzchnią gruntu. Jednak nie jest to dobra wiadomość, bo to znaczy, że zniszczenia na lądzie mogą być jeszcze większe.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ