Potężne trzęsienie ziemi na pograniczu Turcji i Syrii

Opublikowano: 06.02.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2856

Co najmniej 100 osób zabitych w Syrii i ponad połowa tej liczby w Turcji — to dotychczasowe statystyki ofiar dzisiejszego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło oba kraje. Dodatkowo mowa o setkach rannych.

Trzęsienie o sile 7,8 uderzyło tuż po godzinie 4 nad ranem czasu lokalnego w poniedziałek, 23 kilometry na wschód od Nurdagi, w prowincji Gaziantep, na głębokości 24,1 kilometrów, poinformowała Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS). Nurdagi znajduje się wzdłuż granicy turecko-syryjskiej, a trzęsienie było odczuwalne w kilku krajach w całym regionie, w tym w Syrii i Libanie.

W Turcji zginęło co najmniej 76 osób, a ponad 440 zostało rannych – podała krajowa agencja zarządzania kryzysowego AFAD. W sąsiedniej Syrii zginęło co najmniej 111 osób, a ponad 500 zostało rannych – podała syryjska telewizja państwowa, powołując się na ministerstwo zdrowia. Zgony odnotowano w Aleppo, Latakii, Hamie i Tartusie.

Dziesiątki osób zostało uwięzionych pod gruzami, jak podaje grupa Białych Hełmów, oficjalnie znana jako Syryjska Obrona Cywilna, organizacja humanitarna utworzona w celu ratowania osób rannych w konflikcie. Duża część północno-zachodniej Syrii, która graniczy z Turcją, jest kontrolowana przez siły antyrządowe wskutek krwawej wojny domowej, która rozpoczęła się w 2011 roku.

Nagrania z Turcji udostępnione w mediach społecznościowych ukazują dziesiątki zawalonych budynków, podczas gdy przerażeni mieszkańcy tłoczą się na zaciemnionych ulicach pośród chaosu. Widać ratowników, którzy przy świetle latarek prowadzą akcję poszukiwawczo-ratunkową.

Dziennikarz Eyad Kourdi, który mieszka w Gaziantep i przebywał z rodzicami, kiedy trzęsienie ziemi uderzyło we wczesny poniedziałek, powiedział „czułem się tak, jakby to miało się nigdy nie skończyć”. Kiedy wstrząsy ustały, Kourdi i jego rodzice wyszli z domu, będąc jeszcze w piżamach, stwierdził. Z kilkoma centymetrami śniegu na ziemi, czekali na zewnątrz w deszczu przez około 30 minut, zanim mógł wrócić do środka, aby wziąć płaszcze i buty.

Silne wstrząsy wtórne były odczuwalne w południowej i centralnej Turcji. Około 11 minut po uderzeniu głównego trzęsienia ziemi, najsilniejszy wstrząs wtórny o magnitudzie 6,7 uderzył około 32 kilometrów na północny zachód od epicentrum głównego trzęsienia. Kolejny silny wstrząs wtórny o magnitudzie 5,6 wystąpił 19 minut po głównym trzęsieniu.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Na razie nie ma konkretów w tej sprawie.

Według doniesień, w wyniku trzęsienia ziemi doszło do eksplozji gazociągu w pobliżu miasta Kahramanmaraş w południowej Turcji. Płonie poza kontrolą, a służby ratunkowe są całkowicie przeciążone akcją ratunkową.

Autorstwo: Paweł Kubala
Na podstawie: RMF24, CNN
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Stary Kulas 06.02.2023 12:24

  Smutne, ale tak się kończy gdy nie wykonuje się poleceń Wielkiego Brata.

 2. Szurnięty Mędrzec 06.02.2023 23:43

  Coś dawno nie było takich trzęsień ziemi

 3. Fenix 07.02.2023 08:46

  Moje kondolencje rodzinom ofiar.

 4. LichoNiespi 07.02.2023 13:50

  Bardzo ciekawa sprawa….najpierw tzw Wikingowie chca/chcom dolonczyc do silnej grupy NO TO CO pod wezwaniemrzw Bialego Wielkiego Brata a tu taki sultan nie pozwala…i ups….cos pierdyknelo , domy same zaczely sie walic..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.