Potężne trzęsienie ziemi na Pacyfiku bez tsunami

Opublikowano: 25.03.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 337

Dzisiaj nad ranem czasu polskiego doszło do bardzo silnego trzęsienia ziemi. Wystąpiło ono na styku płyt tektonicznych między Japonią i Rosją. Ponieważ osiągnęło siłę aż 7,5 stopni w skali Richtera, ogłoszono ostrzeżenie przed tsunami w obrębie Oceanu Spokojnego.

Trzęsienie ziemi miało epicentrum pod dnem morskim. Wstrząsy wystąpiły około 4:49 czasu polskiego. W następstwie ogłoszono alarm przed falami tsunami obowiązujący dla mieszkańców Japonii, Rosji i wysp na Pacyfiku, w tym Hawajów.

Na okoliczne wzgórza ewakuowano mieszkańców Siewiero-Kurilska na Kamczatce. Ostatecznie niszczące fale nie nadeszły i po kilku godzinach ostrzeżenie wycofano.

Tak silne wstrząsy sejsmiczne często prowadzą do powstawania tsunami, które docierają nawey kilka tysięcy kilometrów od epicentrum takich zjawisk. Zwykle jednak kluczowe jest to czy towarzyszący trzęsieniu ruch płyt litosferycznych jest poziomy czy pionowy. W pierwszym przypadku fale tsunami są rzadkością a przy przemieszczeniu pionowym, są częste i niebezpieczne.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o