Potężne manifestacje przeciw reżimowi Macrona

Opublikowano: 06.12.2020 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1479

Francuzi wyszli dziś drugi raz na ulice, by protestować przeciw ostremu skrętowi autorytarnego reżimu neoliberalnego prezydenta Emmanuela Macrona w kierunku skrajnej prawicy. Po wielkich manifestacjach sprzed tygodnia, minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin, za którym ciągnie się sprawa o gwałt, obiecał „przeredagować” artykuł z ustawy o „kompleksowym bezpieczeństwie”, który zakazywał publikacji zdjęć policjantów używających przemocy, lecz protestującym chodzi o całą ustawę, która znacznie ogranicza wolności obywatelskie.

Ludzie protestowali dziś w co najmniej 90 miastach. Do mieszkańców dołączyły związki zawodowe, ugrupowania lewicy, „żółte kamizelki”, stowarzyszenia obywatelskie, organizacje obrony praw człowieka. W większości miast, gdzie na ulice wyszły wielkie tłumy, manifestacje przebiegły stosunkowo spokojnie, ale w Paryżu, gdzie Marsz Wolności zebrał ok. 100 tys. osób, policja jak zwykle zaatakowała tłum. Od tego momentu aleja Gambetty stała się polem bitwy, która rozlała się na okolice. Ataki policji podzieliły manifestację na kilka części.

Wkrótce sytuacja się odwróciła. Manifestantom udało się przegonić policyjne oddziały z drogi zmierzającej do Placu Republiki. Policja używała pałek, granatów hukowych, gazów łzawiących i działek wodnych, lecz powstały wkrótce barykady zza których ludzie rzucali czym się dało, oślepiali policję laserami i strzelali do nich z wyrzutni na sztuczne ognie. Po obu stronach są ranni, policja aresztowała co najmniej kilkadziesiąt osób.

W miarę zamieszek powstawało na ulicach coraz więcej pożarów. Paliły się śmietniki, samochody, barykady, nawet kioski. Anarchiści próbowali podkładać ogień pod banki, demolowali luksusowe wystawy. Chaos spowodował, że nie wszędzie mogła dotrzeć straż pożarna. Manifestanci skandowali „Wszyscy nienawidzą policji” lub „Anti, anti, anticapitalista”. Starcia z policją mogą potrwać do późnego wieczora. Protestujący oczekują, że reżim zrezygnuje z kontrowersyjnej ustawy i zapowiadają, że „będą walczyć do końca”.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 9, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Wolfman
Użytkownik
Wolfman

Ostała się na tym świecie gdzieś jeszcze władza ludu? Czy tylko tak trzeba się o wolność upominać?