Postępowanie karne przeciw Biełsatowi na Białorusi

Opublikowano: 13.09.2021 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 461

Szef mińskiego oddziału Komitetu Śledczego Siergiej Pasko oświadczył, że wszczęto sprawę karną w sprawie uchylania się od płacenia podatków przez pracowników telewizji Biełsat.

„Dzień wcześniej wszczęliśmy postępowanie karne w sprawie uchylania się od płacenia podatków przez pracowników Biełsatu. Chodzi o artykuł czysto ekonomiczny, nie ma tu nic wspólnego z polityką” – powiedział Pasko w wywiadzie dla kanału CTV w niedzielę. Dodał, że oprócz tego badane są materiały dotyczące destrukcyjnej działalności kanału telewizyjnego Biełsat.

Sąd apelacyjny w Mińsku utrzymał w mocy wyrok ws. dziennikarek nieakredytowanego na Białorusi kanału telewizyjnego Biełsat, które zostały wcześniej skazane na dwa lata pozbawienia wolności za prowadzenie transmisji z listopadowego protestu w białoruskiej stolicy.

W lutym sąd w Mińsku skazał dwie dziennikarki Biełsatu Darię Czulcową i Kaciarynę Bachwałową (Adrejewą) na dwa lata więzienia. Pracowniczki Biełsatu zostały oskarżone o to, że z egoistycznych pobudek organizowały akcje rażąco naruszające porządek publiczny, przekazując na antenie informacje o proteście, oceniając go pozytywnie i tym samym zachęcając do udziału w nim jeszcze więcej osób. Podczas rozprawy w sądzie stwierdzono, że transmisja doprowadziła do naruszenia harmonogramu pracy transportu miejskiego, państwowe przedsiębiorstwo Minsktrans poniosło straty w wymiarze prawie 4,5 tysiąca dolarów, którą dziennikarki zrekompensowały. Andriejewa i Czulcowa podczas posiedzenia sądu nie przyznały się do winy.

Aresztowanie dziennikarek potępiła m.in. przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Teresa Ribeiro, podkreślając, że „uciszanie i wsadzanie do więzienia dziennikarzy za to, że wykonują swoją pracę jest po prostu niedopuszczalnym”.

Prezydent Polski Andrzej Duda poprosił Ambasadę w Mińsku, aby przekazała stronie białoruskiej jego protest przeciw osądzeniu dziennikarek polskiej telewizji satelitarnej Biełsat. Europejska Unia Nadawców wezwała Mińsk, aby uwolnił dziennikarki i pozwolił pracownikom mediów wykonywać swoją pracę bez strachu przed prześladowaniami.

27 lipca białoruski sąd uznał zasoby informacyjne polskiej telewizji Biełsat za ekstremistyczne – poinformowała we wtorek służba prasowa białoruskiego MSW. „Zasoby informacyjne Biełsatu zostały uznane za ekstremistyczne. Decyzję taką podjął 27 lipca sąd Rejonu Żeleznodorożnego w Homlu. Podstawą do tego były materiały z kontroli GUBOPiK (Głównego Zarządu ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji – red.) MSW w obwodzie homelskim” – przekazano w oświadczeniu MSW na „Telegramie”.

Resort podkreślił, że rozpowszechnianie informacji ze źródeł ekstremistycznych pociąga za sobą odpowiedzialność administracyjną na Białorusi z karą w postaci grzywny lub aresztu. W związku z uznaniem przez białoruski sąd portalu i sieci społecznościowych TV Biełsat za ekstremistyczne MSZ Polski wydało komunikat. Resort podkreślił, że zwrócił się do strony białoruskiej o wyjaśnienia. Dodano, że decyzję o uznaniu zasobów Biełsatu za ekstremistyczne przyjęto z niepokojem. „Uznanie aktywności publicystycznej TV Biełsat prowadzonej na portalach internetowych za ekstremistyczną jest kolejnym elementem trwającej od wielu miesięcy nagonki władz w Mińsku na niezależne media i środowiska myślące inaczej niż rządzący” – głosi komunikat.

MSZ Polski podkreśliło, że te kroki wpisują się „w mechanizmy represji i zastraszania społeczeństwa, co jest nieakceptowalne przez społeczność międzynarodową”. W ocenie resortu TV Biełsat ma ugruntowaną pozycję jako niezależne źródło informacji dla Białorusinów.

Biełsat jest polską telewizją satelitarną nadającą głównie w języku białoruskim, ale nie jest akredytowany w tym kraju. Kanał posiada stronę internetową i profile w sieciach społecznościowych.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o