Poseł sprawozdawca zaleci PE odrzucenie ACTA

Opublikowano: 14.04.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 508

ACTA wzbudza więcej obaw niż nadziei – uważa David Martin, europoseł sprawozdawca ds. ACTA. Wczoraj ogłosił on, że będzie rekomendował Parlamentowi Europejskiemu odrzucenie kontrowersyjnego traktatu. Z pewnością nie poprą go europosłowie z frakcji Socjalistów i Demokratów.

Kiedy brytyjski eurodeputowany David Martin objął funkcję posła sprawozdawcy ds. ACTA, trudno było ocenić jego nastawienie. Martin mówił, że chce dyskusji “bez mitów”, co kojarzyło się z retoryką Komisji Europejskiej wyraźnie popierającej ACTA.

Przeciwnicy ACTA wątpili też w intencje Davida Martina, gdy zaproponował on, aby Parlament Europejski odesłał ACTA do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. To oznaczałoby de facto zamrożenie prac nad ACTA w Parlamencie, co mogłoby ułatwić ciche przepchnięcie traktatu w późniejszym, dogodnym momencie.

Oceny co do Martina chyba jednak nie były słuszne. Wczoraj, po publicznej debacie zorganizowanej przez Socjalistów i Demokratów, ogłosił on ważną decyzję dotyczącą sprawozdania, jakie zostanie 25 kwietnia przedstawione eurodeputowanym z komisji INTA. Poseł zaleci odrzucenie ACTA.

– Dzisiejsza konferencja potwierdziła moje podejrzenie, że ACTA wzbudza więcej obaw niż nadziei. To, co dostarcza w zakresie ważnych praw własności intelektualnej, jest pomniejszone przez potencjalne zagrożenia dla praw obywatelskich i wolności internetu. Kiedy Parlament Europejski odrzuci ACTA, Komisja będzie musiała pracować nad znalezieniem innych sposób na obronę europejskiej własności intelektualnej na globalnym rynku – powiedział David Martin.

Deklaracja Martina może cieszyć, ale walka na tym się nie kończy. Komisja INTA będzie głosować nad raportem Martina dopiero w maju. W międzyczasie czekają nas posiedzenia innych komisji Parlamentu Europejskiego, m.in. komisji odpowiedzialnej za handel (TRADE) i przemysł (ITRE). ACTA przejdzie też przez komisję prawa (JURI), w której sprawozdawcą będzie Marielle Gallo – ta sama europosłanka, która przyczyniła się do przyjęcia kontrowersyjnej rezolucji PE w zakresie ochrony własności intelektualnej, nazywanej raportem Gallo.

Generalnie w Parlamencie Europejskim dość silne są stronnictwa, które sprzyjają restrykcyjnemu podejściu do praw własności intelektualnej. To nie oznacza, że będą one popierać ACTA za wszelką cenę. Kiedy PE przyjmował ostatnie rezolucje dotyczące ACTA, temat nie interesował zbyt wielu osób, a dyskusje na jego temat toczyły się w ograniczonych kręgach. Uliczne protesty wiele zmieniły – ACTA wyszła z “trybu niewidzialności” i to jej nie sprzyja.

Opracowanie: Marcin Maj
Na podstawie: www.socialistsanddemocrats.eu
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.