Portugalia sprawdzi czterodniowy tydzień pracy

Opublikowano: 08.11.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1069

W przyszłym roku Portugalia ma przeprowadzić próbny test skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Zostanie on jednak wypróbowany w formie innej niż pierwotnie zakładano, a więc z możliwością wydłużenia dnia pracy. Dodatkowo pracownicy niezainteresowani zmianami nie będą musieli uczestniczyć w projekcie przygotowanym przez portugalski rząd.

Eksperyment związany z przejściem z pięcio- na czterodniowy tydzień pracy rozpocznie się w czerwcu przyszłego roku. Pilotażowym programem będą objęte przede wszystkim niektóre jednostki administracji publicznej, natomiast nie będą musieli uczestniczyć w nim pracownicy niezainteresowani nową organizacją czasu pracy.

Nie wszystkie elementy eksperymentu zostały jednak uzgodnione ze związkami zawodowymi. Kontrowersje wzbudza zwłaszcza możliwość wydłużenia dnia pracy. Zdaniem związkowców nowa organizacja czasu pracy nie powinna wiązać się właśnie z tego typu zmianami, a także z obniżką wynagrodzenia.

Minister pracy Ana Mendes Godinho uważa, że zawsze będzie gwarantowała pracownikom zmniejszenie miesięcznego czy tygodniowego czasu pracy, tym niemniej plan dnia musi być dostosowany do specyfiki każdej firmy czy organizacji.

Skrócenie tygodnia pracy nie podoba się związkom przedsiębiorców. Uważają oni, że zmiany będą wprowadzane bez wsparcia ze strony państwa, które ich zdaniem powinno rekompensować spodziewane skutki spadku produktywności firm.

Poza administracją publiczną najbardziej zainteresowane udziałem w pilotażowym programie mają być firmy z sektora usług. Są one bowiem gotowe na wprowadzenie zmian mających na celu lepsze zagospodarowanie osobistego czasu przez pracowników.

Na podstawie: Publico.pt
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.