Porozumienie z górnikami kończy spór w PGG

Opublikowano: 15.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1083

Zjednoczeni pracownicy zwyciężają! Spór w Polskiej Grupie Górniczej zakończył się w piątek 14 stycznia podpisaniem porozumienia, w którym zrealizowano wszystkie postulaty strony społecznej. Rząd nie zaryzykował sytuacji, w której zdeterminowani pracownicy ponownie zablokują wysyłkę węgla do kopalń.

A to wisiało na włosku – górnicy szykowali się do zablokowania torów, którymi węgiel odjeżdża z kopalń do elektrowni, już w najbliższy poniedziałek. Organizacje związkowe w poszczególnych zakładach prowadziły zapisy chętnych do udziału w blokadach. W każdej kopalni co kilka godzin na protestacyjnym posterunku miało zmieniać się kilkunastu blokujących. I tak do skutku.

Ponadto w dniach 12-13 grudnia w kopalniach PGG odbyło się referendum strajkowe, które dało jednoznaczny wynik. Frekwencja przekroczyła 57 proc. i niemal wszyscy, którzy oddali głos, byli za strajkiem. A więc za tym, by nie tylko zablokować wysyłkę już wydobytego węgla, ale by w ogóle przerwać pracę.

W zaistniałej sytuacji dyrekcja Polskiej Grupy Górniczej usiadła z pracownikami do dodatkowych rozmów. I chociaż związkowcy publicznie komentowali, że nie spodziewają się przełomu, ten nastąpił. Okazało się, że jednak są pieniądze na realizację obydwu postulatów protestujących.

Górnicy otrzymają rekompensaty za dodatkową pracę w soboty i niedziele, jaką wykonywali od września ubiegłego roku w obliczu rosnącego zapotrzebowania na węgiel. Pieniądze zostaną zbiorczo wypłacone w marcu 2022 r. Ponadto wszyscy pracownicy PGG otrzymają podwyżki. Aby zrekompensować negatywny wpływ inflacji, średnia pensja w spółce wzrośnie do 8200 zł brutto.

Porozumienie podpisało pięciu przedstawicieli zarządu PGG z prezesem Tomaszem Rogalą na czele oraz trzynaście organizacji związkowych, które tworzyły wspólny sztab protestacyjno-strajkowy.

Pracownicza solidarność i determinacja jest wielką siłą, a strajk – potężną bronią. Górnicy przypomnieli o tym całemu polskiemu światu pracy.

Za wcześnie jednak mówić, by w górnictwie nastał zupełny spokój. Pracownicy podnoszą, że rząd nie wywiązuje się ze swojej części podpisanej w 2020 r. umowy społecznej. Zawierała ona harmonogram zamykania kopalń, aż do całkowitego odejścia od węgla, ale gwarantowała pracownikom specjalne urlopy i zapowiadała sprawiedliwą transformację śląskiej gospodarki. W tym powstanie miejsc pracy, które zastąpią te w górnictwie. Tymczasem w tej kwestii na Śląsku nic się nie dzieje.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.