Porozumienie nie przetrwa, jeśli nie sprzeciwicie się Trumpowi!

Opublikowano: 25.05.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 443

Konkretnych posunięć na rzecz ratowania porozumienia nuklearnego z 2015 r., nie tylko deklaracji, domaga się Iran od Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. W przeciwnym razie Teheran wróci do wzbogacania uranu.

Oficjalne oświadczenie w tej sprawie pojawiło się na witrynie internetowej irańskiego Najwyższego Przywódcy. Ali Chamenei zarzucił europejskim sygnatariuszom układu, że przymykali oko na lekceważący stosunek Amerykanów do porozumienia, a potem jego jawny sabotaż. Teraz jednak, jak stwierdził, mają szansę na rehabilitację. W przeciwnym razie cały układ straci sens.

“Banki europejskie muszą zabezpieczyć handel z Islamska Republiką” – powiedział Chamenei. “Europa musi dać całkowite gwarancje iranskiemu handlowi ropą. W przypadku, gdyby Amerykanie mu szkodzili, musi „nadrobić”, kupując irańską ropę.”

Jeżeli nie dojdzie do spełnienia warunków, Iran wznowi pracę nad wzbogacaniem uranu. Ajatollah zapewnił, że jego kraj nie chce wojny, lecz jednocześnie nie może ufać ani Berlinowi, Paryżowi i Londynowi, ani tym bardziej administracji Trumpa. Tej zresztą Chamenei przepowiedział odejście w niesławie.

W poniedziałek międzynarodowe poruszenie wywołało wystąpienie sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo zawierające cały katalog roszczeń pod adresem Teheranu. Aby uniknąć „najostrzejszych sankcji w historii”, Iran miałby nie tylko zupełnie wyrzec się programu jądrowego, ale i oddać sojusznikom USA pole we wszystkich lokalnych konfliktach, w które jest zaangażowany wbrew interesom Arabii Saudyjskiej czy Izraela. Amerykańskie warunki zostały tego samego dnia odrzucone przez irańskiego prezydenta Hasana Rouhaniego.

Analitycy nie wykluczają, że ekipa Trumpa będzie dalej parła do konfrontacji z Iranem, co może zakończyć się nawet wojną. Taką, której Ameryka nie będzie w stanie wygrać naprawdę, ale której efekty dla milionów mieszkańców Bliskiego Wschodu okażą się tragiczne.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 26.05.2018 06:41

    Jedynym powodem ultimatum wobec Iranu jest twór syjonistyczny. Europa powinna stanąć murem za persami. W końcu i ją żydzi chcą odkulturowić i zabić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.