Poroszenko oskarżony o zdradę stanu

Opublikowano: 20.05.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 604

Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy wszczęło sprawę karną o zdradę stanu i nadużycie władzy wobec byłego prezydenta kraju Petra Poroszenki po publikacji kompromitujących go materiałów przez deputowanego Rady Najwyższej Andrija Derkacza, pisze gazeta „Ukraińska Prawda”, powołując się na źródło w biurze prokuratora. Według gazety do materiałów zostanie dołączony przekazany przez Derkacza pendrive z nagraniami dźwiękowymi, gdzie słychać rzekomo głosy Poroszenki, byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena i byłego sekretarza stanu Johna Kerry’ego.

Wcześniej niezrzeszony deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Derkacz opublikował nagrania rozmów telefonicznych byłego prezydenta Petra Poroszenki i byłego wiceprezydenta USA Josepha Bidena, które według niego są dowodem na międzynarodową korupcję i zdradę stanu, jakiej dopuścił się były prezydent. Jedna z rozmów dotyczyła zwolnienia Wiktora Szokina ze stanowiska prokuratora generalnego Ukrainy rzekomo na polecenie Bidena. W zamian za to miał on obiecać Poroszence przekazanie Ukrainie miliarda dolarów – wynika z nagrań.

Oprócz tego politycy mieli omawiać kwestie istnienia koalicji w parlamencie, dymisję rządu Arsenija Jaceniuka i zatwierdzenie przez Radę Najwyższą rządu Wołodymyra Hrojsmana. Jednocześnie w jednej z rozmów Poroszenko przyznał Bidenowi, że w Radzie nie ma koalicji – wynika z upublicznionych materiałów. Jak poinformował Derkacz, wszystkie wielogodzinne nagrania, otrzymane od dziennikarzy, zostały przekazane do Biura Prokuratora Generalnego razem z wnioskiem ws. popełnienia przestępstwa – w celu wszczęcia sprawy karnej.

Wcześniej były prokurator generalny Ukrainy Wiktor Szokin, który został zdymisjonowany przez Radę Najwyższą w 2016 roku, złożył wniosek do organów ścigania ws. ingerowania w jego pracę Bidena. Agencja informacyjna „Ukraińskie Novosti”, powołując się na źródło w Państwowym Biurze Śledczym, donosiła o wszczęciu w związku z tym sprawy karnej. Były prokuratorr generalny próbował również zaskarżyć swoją dymisję w sądach apelacyjnych, jednak bezskutecznie. Nowa skarga do Kasacyjnego Sądu Administracyjnego przy Sądzie Najwyższym w jego imieniu wpłynęła we wrześniu 2019 roku.

W tym samym miesiącu Biały Dom opublikował stenogram rozmowy liderów USA i Ukrainy Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego, do jakiej doszło 25 lipca. Wcześniej w mediach pojawiły się publikacje, że w rozmowie z ukraińskim przywódcą szef Białego Domu mógł prosić go o wszczęcie dochodzenia wobec syna Bidena Huntera. Stenogram potwierdził, że ​​Trump poprosił Zełenskiego o zbadanie dymisji byłego prokuratora generalnego Wiktora Szokina, zajmującego się wcześniej sprawą Burisma Group, której jednym z dyrektorów był syn Bidena oraz sprawy samego Huntera Bidena.

Wcześniej Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy wszczęło 16 spraw karnych, w których figuruje Poroszenko. Dotyczyły one między innymi takich zarzutów jak zdrada stanu, a także manipulacji przy mianowaniu Hrojsmana na premiera.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.