Poparcie dla Syrizy wyższe niż przed wyborami

Opublikowano: 05.03.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 184

Według najnowszych sondaży, aż 41 proc. Greków oddałoby dzisiaj swój głos na Syrizę. Gdyby wybory odbyły się w lutym, partia mogłaby rządzić samodzielnie.

Syriza o 20 pkt procentowych wyprzedza Nową Demokracje, swojego największego konkurenta, który rządził Grecją przez ostatnie trzy lata, zgadzając się na narzuconą przez Troikę politykę cięć finansów publicznych i pogłębiając istniejący kryzys finansowy. Na poparcie nieznacznie przekraczające 5 proc. może liczyć komunistyczna KKE, faszystowski Złoty Świt, należący do koalicji rządowej konserwatywni Niezależni Grecy czy To Potami, partia opierająca swój program i popularność na osobie lidera, będącego wcześniej znanym i lubianym prezenterem telewizyjnym. Zaledwie 2 na 100 Greków zagłosowałoby na skompromitowaną partię socjaldemokratyczną PASOK, która w koalicji z Nową Demokracją pozwoliła na drastyczne cięcia i demontaż usług publicznych.

Lider Syrizy i premier Grecji, Alexis Tsipras, również cieszy się popularnością i sympatią. 55 proc. Greków uważa, że najlepiej nadaje się na swoje stanowisko. Dobrze oceniane są także osiągnięcia Tsiprasa i Yannisa Varoufakisa, nowego ministra finansów, podczas negocjacji z europejskimi ministrami finansów. Na spotkaniu tym, po długich i trudnych rozmowach, podpisano w końcu porozumienie, według którego Grecja będzie otrzymywać antykryzysowe transze finansowe z Unii Europejskiej jeszcze przez 4 miesiące. 73 proc. badanych Greków uważa efekt spotkania za sukces, 68 proc. jest zadowolonych ze sposobu prowadzenia negocjacji, a 76 proc. dobrze ocenia politykę rządu Tsiprasa.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, poparcie dla rządu nie przekłada się na wiarę, że sytuacja gospodarcza szybko się poprawi. Zaledwie 15 proc. badanych uważa, że nadchodzą lepsze czasy, a aż 43 proc. mówi, że będzie gorzej. Jednak Grecy i tak stali się znacznie bardziej optymistyczni niż byli przed wyborami – wtedy w lepsze jutro wierzyło zaledwie 5 proc. respondentów, a aż 3 na 4 widziało przyszłość w ciemnych barwach.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o