Ponad 9000 bezdomnych koczuje na przedmieściach Limy

Opublikowano: 27.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1429

Tysiące Peruwiańczyków, których kryzys koronawirusowy pozbawił dachu nad głową, gromadzą się w prowizorycznym obozie niedaleko stolicy kraju, Limy. Ich liczba cały czas rośnie.

Obóz znajduje się kilka metrów od wybrzeża Pacyfiku w Villa el Salvador. Mieszka tam już ponad 9 tys. ludzi, z czego zdecydowana większość w namiotach lub prowizorycznych szałasach. Panują tam przerażające warunki sanitarne. Policja regularnie nachodzi mieszkańców i wzywa ich do opuszczenia terenu. Nie mają oni jednak dokąd iść, ponieważ nie stać ich na opłacenie czynszu. „Tutaj mamy nasze małe domki z mat. Nie jesteśmy najeźdźcami, nie jesteśmy handlarzami, nie jesteśmy przestępcami, nie jesteśmy członkami gangu. Jesteśmy matkami, które potrzebują pomocy” – powiedziała pytana przez dziennikarzy Claudia Pauccar, jedna z mieszkanek obozu.

W Peru na kryzys pandemiczny nałożył się kryzys polityczny, co skutkowało paraliżem władz centralnych oraz nieudolnością i tak niewystarczających działań podjętych w celu poprawy sytuacji. Dramatyczna jest również sytuacja społeczna – na skutek kryzysu cztery miliony Peruwiańczyków straciły pracę, a pięć milionów popadło w ubóstwo. Większość nie mogła liczyć na jakąkolwiek pomoc ze strony państwa, przez co dziesiątki tysięcy z nich utraciły dach nad głową.

Porzuceni na pastwę losu nowi bezdomni gromadzą się więc w prowizorycznych obozach (jak ten w Villa el Salvador) licząc, że w grupie ich głos będzie lepiej słyszalny. „Peru nigdy nie miało polityki gwarantującej niedrogie mieszkania dla najbardziej potrzebujących. Tutaj bezdomni zawsze byli skazani na osiedlenie się na niczyjej ziemi” – powiedział telewizji TeleSUR Javier Diaz-Albertini, profesor z Uniwersytetu w Limie.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.