Ponad 160 ratowników zrezygnowało z pracy

Opublikowano: 06.01.2021 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 3044

Wraca sprawa problemów kadrowych w katowickim pogotowiu. Jak przekazało Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe, z pracy zrezygnowało 162 ratowników medycznych. Jednocześnie zapewniono, że nie stwarza to zagrożenia dla pacjentów.

Sprawa katowickiego pogotowia ciągnęła się od grudnia 2020 roku, a protest ratowników ostatecznie zakończył się porozumieniem z WPR. Od grudnia pracownicy pogotowia otrzymują wypłaty powiększone o 100 proc., czyli tzw. dodatek covidowy. 162 osoby nie zdecydowały się na podpisanie nowych umów ze względu na niskie zarobki.

Ratownik Wiktor Rybicki i jednocześnie przedstawiciel protestujących, który brał udział w negocjacjach kontraktów z dyrekcją WPR powiedział w rozmowie z Onetem, że porozumienie jest zadowalające, a sytuacja jest opanowana. „Jesteśmy zadowoleni z porozumienia. Cieszymy się też z dodatku covidowego. Dyrektor WPR wyraził zrozumienie dla naszej sytuacji i obiecała w drugim kwartale tego roku wrócić do rozmów” – wyjaśnił Rybicki.

Z kolei Iwona Wronka rzeczniczka WPR w Katowicach zapewniła, że mimo częściowego odpływu kadry, liczba ratowników i deklarowany przez nich czas pracy są wystarczające. Dodała, że wszystkie zespoły ratownictwa medycznego od 1 stycznia 2021 wyjeżdżają do pacjentów. „Grafiki ułożone, karetki czekają w gotowości” – podkreśliła rzeczniczka WPR w Katowicach.

Sprecyzowała, że większość ratowników, którzy brali udział w proteście złożyła konkursowe oferty i rozpoczęła pracę. Aktualnie w pogotowiu zatrudnionych jest 400 ratowników na etacie i 250 na kontraktach. Jej zdaniem jest to wystarczająca liczba i zwróciła uwagę, że sytuacja zmusiła do zoptymalizowania czasu pracy ratowników i większość z nich zadeklarowała większą dyspozycyjność dla WPR. „Nie ma obaw, że mieszkańcy Śląska zostaną bez opieki” – podkreśliło WPR.

Zawirowania z kadrą ratowniczą na Śląsku zaczęły się już w połowie grudnia 2020 roku, o czym pisał „Onet”. W materiale prognozowano, że po Nowym Roku w woj. śląskim mogą pojawić się problemy z zapewnieniem obsady dyżurów ratowników medycznych na kontraktach, czyli samozatrudnionych, którzy świadczą usługi dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego (WPR) w Katowicach – ponieważ nie chcą pracować na dotychczasowych warunkach. Domagali się podwyżek i zmiany warunków zatrudnienia.

Większość ratowników medycznych WPR w Katowicach zatrudnionych na kontraktach zbojkotowała konkurs i nie złożyła ofert współpracy obowiązujących od Nowego Roku. Jak informował „Onet”, nowy kontrakt przewidywał stawkę 30 zł za godzinę pracy. Do tej pory było to 28 zł za godzinę + 2 zł tzw. dodatku covidowego. Dyrekcja pogotowia rozkładała ręce, ponieważ to Narodowy Fundusz Zdrowia ustala maksymalne dzienne wynagrodzenie za pracę w karetce. Ponadto, w planach na 2021 rok, NFZ zaoferował dla katowickiego pogotowia dotację niższą o 8,5 mln zł.

W Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach pod koniec 2020 roku było zatrudnionych 376 ratowników etatowych i 436 na kontraktach, dlatego przewidywano, że ich ewentualne odejście może spowodować poważne problemy, a wręcz paraliż jednostki, która zabezpiecza blisko 3 mln mieszkańców woj. śląskiego. WPR od początku uspokajał, że o żadnym paraliżu nie może być mowy.

Zdjęcie: David Hall (CC BY 2.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.