Ponad 1000 gatunków nieznanych bakterii w lodowcach Tybetu

Opublikowano: 11.07.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1424

Zespół naukowców z Chińskiej Akademii Nauk zbadał próbki śniegu i lodu z wyżyn Tybetu i znalazł tam ponad 1000 różnych rodzajów bakterii. Według „Nature Biotechnology” prawie wszystkie z nich były nieznane nauce.

Wiadomo, że lądolody pokrywają około 10% powierzchni Ziemi. Jest to największy zbiornik świeżej wody na świecie. Topniejące lodowce z powodu globalnego ocieplenia mogą na zawsze zmienić wygląd planety.

Autorzy badania postanowili ustalić, czy bakterie zawarte w lodowcach w miarę topnienia mogą przenikać do innych regionów. W latach 2010-2016 pobrali próbki śniegu i lodu z 21 lodowców w Tybecie. Próbki następnie stopiono i przeanalizowano.

W rezultacie zespół był w stanie zidentyfikować 968 unikalnych gatunków bakterii, z których 98% nie było wcześniej opisanych w żadnym katalogu. Naukowcy stwierdzili, że te mikroorganizmy mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt i ludzi.

Próbki lodu pobrano w regionie ważnym dla ekosystemu. Woda z topniejących lodowców Tybetu zasila kilka dużych rzek, które płyną z gęsto zaludnionych obszarów Chin i Indii.

Badanie wykazało, że bakterie są w stanie odbyć długie „podróże” wraz z topnieniem wody. Naukowcy podkreślają, że patogeny należą do bardzo starych grup, na które współczesne gatunki (zarówno zwierzęta, jak i ludzie) nie mają odporności.

Autorzy zauważyli, że bakterie z topniejących lodowców mogą powodować nowe pandemie i wezwali do dalszych badań nad tymi mikroorganizmami.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. andi170 11.07.2022 14:14

    Sterylizacja świata trwa jeszcze trochę a zwykłe bakterie będą wywoływać epidemie do tego dążą farmaceutyczne korporacje.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.