Pomnik twórcy współczesnego Tajwanu zostanie usunięty

Opublikowano: 12.09.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1306

Wielki posąg Czang Kaj-szeka zostanie usunięty z poświęconej mu Hali Pamięci w Tajpej. Twórca współczesnej Republiki Chińskiej na Tajwanie jest oskarżany o terror wobec swoich przeciwników politycznych, dlatego likwidacja pomnika ma podkreślić przejście Tajwanu z systemu autorytarnego do pełnej demokracji.

Przegrana wojna domowa z komunistami spowodowała, że w 1949 roku wywodzące się z nacjonalistycznego Kuomintangu władze Republiki Chińskiej ewakuowały się na Tajwan. Czang Kaj-szek przenosząc swój rząd do Tajpej w 1950 roku zaczął sprawować funkcję prezydenta w 1950 roku i sprawował ją nieprzerwanie do swojej śmierci w kwietniu 1975 roku.

Rok po jego śmierci w Tajpej zbudowana została specjalna Hala Pamięci. Cały obiekt upamiętniający chińskiego wojskowego i polityka liczy sobie blisko 240 tys. metrów kwadratowych, a w jego centrum znajduje się budynek z jego posągiem.

Obecny rząd Republiki Chińskiej na Tajwanie zdecydował się jednak na usunięcie pomnika. Demokratyczna Partia Postępowa twierdzi, że Czang Kaj-szek jest odpowiedzialny między innymi za „biały terror”. Od 1949 do 1987 roku na wyspie trwał bowiem stan wojenny, który zwłaszcza w latach 1950-1953 przyniósł zmasowane represje wobec przeciwników władzy Kuomintangu. Byli oni na ogół oskarżani o współpracę z komunistami, co kosztowało życie od 3 do 4 tys. osób.

Od 2018 roku na Tajwanie funkcjonuje specjalna komisja sprawiedliwości, której celem jest zbadanie nieprawidłowości podczas rządów Czang Kaj-szeka i jego syna Chiang Ching-kuo. Wspomniany organ pracuje również nad usunięciem z przestrzeni publicznej wszelkich śladów kwestionowanej przez siebie przeszłości Republiki Chińskiej.

Rządzący liberałowie uważają, że usunięcie monumentu podkreśli przejście od systemu autorytarnego do demokratycznego, a także wprowadzenie na wyspie praw człowieka. Hala Pamięci tym samym zostanie przekształcona w publiczny park, podejmujący tematy związane z funkcjonowaniem dyktatury na Tajwanie.

Na podstawie: scmp.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.