Półtora miliona Polaków zarabia mniej niż 1500 zł

Opublikowano: 10.01.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1919

Niemal co siódmy polski pracownik, czyli blisko półtora miliona Polaków, zarabiał na koniec 2017 roku mniej niż półtora złotych na rękę. Najgorzej wyglądała pod tym względem sytuacja pracowników branży budowlanej, gastronomicznej i hotelowej, ponieważ spora część pracowników niewielkich firm wykonuje najprostsze i jednocześnie najgorzej płatne prace. Jednocześnie analitycy uważają, że zwłaszcza w popularnej budowlance lwia część wynagrodzeń wypłacana jest „pod stołem”.

Dane na ten temat na potrzeby ‚Dziennika Gazety Prawnej” przygotował Główny Urząd Statystyczny, dysponujący informacjami na temat wynagrodzeń otrzymywanych przez Polaków w 2017 roku. Wynika z nich, że wśród osób zatrudnionych na umowę o pracę blisko 38 proc. otrzymuje zaledwie minimalne wynagrodzenie, czyli zarabia nie więcej niż 1,4 tys. złotych netto. Jedyna dobra wiadomość w tym kontekście jest taka, iż problem ten dotyczy głównie Polaków wykonujących prace sezonowe w gastronomii czy hotelarstwie.

Nieco gorzej wygląda jednak rzeczywistość w branży budowlanej, gdzie najniższą pensję wypłaca się jednej trzeciej pracowników. Specjaliści od rynku pracy uważają przy tym, że większość swojej płacy budowlańcy otrzymują „pod stołem”, czyli rozliczają się na czarno. Problemem jest jednak fakt, iż na rynku budowlanym wygrywają firmy oferujące najniższą cenę za wykonanie danej usługi, stąd nie posiadają one zbyt dużych zasobów finansowych.

W sumie aż 1 mln 521 tys. osób otrzymywało w końcu 2017 r. wynagrodzenie nieprzekraczające minimalnej płacy, czyli 2 tys. złotych brutto, a więc kwotę bliską 1459 złotych na rękę. Liczba takich pracowników wzrosła o 3,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego.

Na podstawie: Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. jasoncruzoe 10.01.2019 12:51

  Budowlanka i Gastronomia to jedna wielka szara strefa! W gastronomi wykorzystuje się bardzo młode osoby na nogach po 15h. Inna sprawa że realnie za 1500zł nikt nie pójdzie do pracy bo koszty jej podjęcia zabiorą przynajmniej połowę. Ekstra dodatek jest rozliczany pod stołem.
  Przykład 10km dojazd własnym samochodem.
  Miesięcznie 500km Kilometrówka z amortyzacją=417zł
  Wyżywienie miesięcznie=270zł
  Pranie, ubranie itp. 150zł
  razem=837zł

 2. Fenix 11.01.2019 09:01

  Ludzi tworzenie , narzędziem pieniądz . Nie pieniądz towarem, do kupczenia pracą ludzi? Pieniądz narzędziem ludzi , ich pracy twórczej oznacznikiem , pieniądz jako narzędzie, musi stać się udziałem równym DOK w dyspozycji ludzi ! Ludzie tworzą. Ludzi pieniądze narzędziem wymiany = wytworzonego towaru, usługi, na wolnym rynku . Ludziom w życiu stan osoby przywrócić, pieniądzu należne miejsce narzędzia, w dyspozycji ludzi!

 3. Brev 11.01.2019 10:41

  pierwsze zdanie brakuje wyrazu:
  …mniej niż półtora TYSIĄCA złotych na rękę…

 4. Fenix 11.01.2019 10:44

  Ludzie pracując na pieniądze długu ,które nigdy nie są ich udziałem, tworzy z ludzi niewolników długu pieniądza ,którym posługuje się elita banksterów / lichwy . Pieniądz udziałem ,” Ja ” osoba , udziałem pieniądze DOK na DNA , uwalnia ludzi . Narzędzie pieniądz , Dochód Odnawialny Kredyt, będzie służył wszystkim ludziom w życiu ,ich tworzeniu ,i wymianie wytworzonego .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.