Półtora miliarda maseczek trafiło do oceanów świata

Opublikowano: 01.01.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1795

Pandemia koronawirusa może mieć poważne konsekwencje dla środowiska. Szacuje się, że ponad 1,5 z 52 miliardów masek medycznych wyprodukowanych w tym roku mogło dostać się do oceanów. Do takiego wniosku doszła grupa Ocean Protection, której raport opublikowano na stronie internetowej organizacji.

Według szacunków ekoaktywistów użycie masek doprowadzi to do dodatkowego zanieczyszczenia oceanów świata o 4680 – 6240 ton plastiku. Maski są przeważnie wykonane z polipropylenu, cienkiego plastikowego włókna, którego rozkład trwa 450 lat. Organizacja zauważa, że ​​z czasem maski rozpadają się na mikroskopijne cząsteczki plastiku, co może stanowić poważne zagrożenie dla ekosystemów oceanów.

Zanieczyszczenie oceanu plastikiem zabija każdego roku około 100 tys. morskich ssaków i żółwi, ponad milion ptaków morskich i jeszcze więcej ryb, bezkręgowców i innych zwierząt.Zanieczyszczenie wpływa również negatywnie na przemysł rybny i turystyczny, kosztując globalną gospodarkę około 13 miliardów dolarów rocznie.

Jako jeden ze środków walki z zanieczyszczeniem oceanów, organizacja poradziła rządom, aby zachęcały do ​​używania masek wielokrotnego użytku i pomogły opracować zrównoważone alternatywy dla jednorazowych masek.

Już wcześniej chińscy i amerykańscy naukowcy w swoich badaniach obalili mit „cudu ekologicznego”, który rzekomo miał miejsce podczas pandemii i był związany z poprawą stanu środowiska. Zdaniem ekspertów w okresie przymusowej samoizolacji wcale nie zmniejszyła się ilość szkodliwych substancji w powietrzu.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.