Polskie straty wojenne oszacowano na 886 mld dolarów

Opublikowano: 05.08.2019 | Kategorie: Gospodarka, Historia, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2427

886 mld dolarów – na tyle wyceniono straty wojenne poniesione przez Polskę podczas II wojny światowej. Ekspert zespołu ds. reparacji Józef Menes przybliżył szacunki wynikające z różnych opracowań tego tematu powstałych już po 1945 roku.

Podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, które odbyło się 5 marca 2019 roku, ekspert Józef Menes podkreślił, że straty wojenne Polski wyniosły około 886 mld dolarów.

Przypomnijmy, że za polskie starty wojenne uznaje się ruchome dobra kultury utracone w wyniku II wojny światowej z terenów Polski po 1945 roku. Pochodzą one zarówno ze zbiorów publicznych, prywatnych, jak i kościelnych. Sumę tę w 1939 roku oszacowano na 50 mld dolarów, natomiast zgodnie z aktualnym przelicznikiem, mówi się już o ok. 886 mld dolarów.

Józef Menes zaprezentował także dokładną analizę różnych sprawozdań poświęconych określeniu wielkości strat wojennych, które poniosła Polska ze strony III Rzeszy Niemieckiej w następstwie II wojny światowej, wykonanych w latach 1944-2015 przez polskie urzędy państwowe. Omówił wyliczenia przygotowane przez Ministerstwo Prac Kongresowych Rządu RP w Londynie z września 1944 roku, ale i wspomniał o pracach Komisji dla ostatecznego ustalenia szkód i strat wojennych w II wojnie światowej przy Ministerstwie Finansów z 1951 roku, a także Komisji do Opracowania Problemu Odszkodowań Niemieckich z 1970 roku.

W programie posiedzenia przewidziano również spotkanie z Winicjuszem Natoniewskim i mec. Romanem Nowosielskim. Jak czytamy w sejmowej rozpisce: “Natoniewski jako 5-letni chłopiec cudem przeżył pacyfikację swojej rodzinnej wsi przez Niemców. Doznał jednak rozległych poparzeń całego ciała (Niemcy spalili jego dom, w którym się ukrył). Po latach zażądał od rządu Niemiec zadośćuczynienia za cierpienia fizyczne i psychiczne, jakich doznał w czasie II wojny światowej. Sąd Najwyższy odmówił przyznania mu zadośćuczynienia twierdząc, że na obecnym etapie rozwoju prawa międzynarodowego publicznego państwu niemieckiemu przysługuje immunitet jurysdykcyjny w sprawach o roszczenia z czynów niedozwolonych popełnionych przez niemieckie siły zbrojne podczas drugiej wojny światowej na terenie Polski.”

Warto dodać, że katalog dóbr kultury utraconych z terenu Polski w graniach po 1945 roku dostępny jest online. Dane na ich temat gromadzone są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 roku. Należy jednak pamiętać, że baza MKiDN nie stanowi oficjalnego rejestru. Gromadzona jest w celach badawczych i informacyjnych, a jak czytamy na stronie internetowej: “Rejestracja obiektów następuje na podstawie dobrowolnych zgłoszeń zarówno instytucji publicznych, związków wyznaniowych, jak i osób prywatnych, a gromadzone informacje weryfikowane są jedynie w podstawowym zakresie.”

Autorstwo: Magdalena Mikrut-Majeranek
Na podstawie: Sejm.gov.pl, DzielaUtracone.gov.pl, TVP.info, PolskieRadio.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

w samą porę

supersebi900
Użytkownik
supersebi900

Smiać mi sie chce jak czytam takie pierdoły

Radek
Użytkownik
Radek

Będzie co przekazać do Izraela….