Polskie sieci handlowe stosują optymalizację podatkową

Opublikowano: 20.03.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Dotychczas w kontekście optymalizacji podatkowej mówiło się przede wszystkim o działających na terenie Polski zagranicznych sieciach handlowych, ale z korespondencji Ministerstwa Finansów wynika, iż proceder ten jest również udziałem polskich podmiotów gospodarczych.

Portal internetowy WiadomosciHandlowe.pl dotarł do pisma wysłanego przez Ministerstwo Finansów do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które w październiku ubiegłego roku sporządził wiceminister finansów Wiesław Janczyk. List został przesłany po tym, jak Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie wprowadzonego przez Polskę podatku handlowego, mającego na celu opodatkowanie zysków sieci handlowych unikających często płacenia podatków.

Wspomniana danina została ostatecznie uznana za niezgodną z prawem Unii Europejskiej, tym niemniej najczęściej polski rząd wskazywał na zagraniczne sieci handlowe, jako te stosujące optymalizację podatkową. Z przygotowanego przez resort finansów zestawienia obrotów sieci handlowych z wysokością płaconego przez nie podatku CIT wynika jednak, że na liście firm próbujących unikania płacenia danin znajdują się również polskie przedsiębiorstwa.

Ministerstwo Finansów nie chciało odpowiedzieć na pytania wspomnianego portalu, który chciał dowiedzieć się, jakie metody są stosowane przez polskie sieci handlowe do optymalizacji podatkowej. Resort stwierdził jedynie, iż z dostępnych zestawień nie wynika, czy polskie firmy nie płacą podatków specjalnie, czy jednak z powodu realnych przyczyn gospodarczych.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Płacenie podatków według dobrej zmiany na lepsze to akt patriotyczny po to aby “politycy” mieli za co dobrze żyć. Dotacje, przywileje, nagrody i kwota wolna od podatku “pana polityka” 31000 zł. Wszystko zgodnie z “prawem” które sami sobie ustalili.
Jeśli podatnik chce sobie coś zoptymalizować to staje się wrogiem państwa.