Liczba wyświetleń: 1166
Sąd Konstytucyjny w Wilnie orzekł, że używanie znaków diakrytycznych w zapisie nielitewskich nazwisk, w tym polskich – na przykład liter ł, ń, ś – nie jest sprzeczne z konstytucją Litwy.
W styczniu 2022 roku litewski parlament zezwolił w zapisie nielitewskich nazwisk na użycie jedynie trzech liter języka łacińskiego – w, x i q, których nie ma w języku litewskim. Ustawa o pisowni nazwisk nie przewidywała jednak możliwości używania znaków diakrytycznych.
Teraz, wg Sądu Konstytucyjnego, Sejm może rozszerzyć prawo o używanie znaków diakrytycznych, ale powinien uzyskać opinię na ten temat Państwowej Komisji Języka i zapewnienie, że nie zagraża to językowi litewskiemu.
Ustawa o pisowni nazwisk z możliwością użycia liter łacińskich obowiązuje na Litwie od maja 2022 roku. Według danych litewskiego rządu, z możliwości zmiany zapisu swego imienia i nazwiska skorzystało już około 900 obywateli Litwy, w tym 270 przedstawicieli mniejszości narodowych, m.in. litewska minister sprawiedliwości p. Ewelina Dobrowolska, litewska posłanka p. Beata Pietkiewicz, dziennikarz TVP Wilno p. Ryszard Rotkiewicz.
Litewscy Polacy poprawnego zapisu swych nazwisk domagają się od prawie 30 lat. Wywoływało to w przeszłości wiele kontrowersji w stosunkach Polski z Litwą i nadal budzi emocje w społeczeństwie litewskim.
Źródło: NCzas.com