Polskie mleczarnie przeciwko paszom GMO

Opublikowano: 23.02.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 226

Kolejni polscy producenci mleka rezygnują z krów karmionych paszami z genetycznie modyfikowaną żywnością (GMO). Tym samym podobne stanowisko wobec GMO ma stać się normą przynajmniej w tym sektorze polskiej branży spożywczej.

Debata na temat użycia produktów z domieszką GMO trwa w branży spożywczej od około trzech lat. Wówczas na rynku pojawiły się bowiem jajka produkowane przez start-up Farmio, reklamujący je jako „wolne od GMO”. Wywołało to wówczas protesty pozostałych producentów, którzy twierdzili, iż w świetle badań jaja nie zawierają modyfikacji genetycznych. Szef Farmio doprecyzował wówczas, że chodziło mu o wyeliminowanie z procesu produkcji paszy zawierającej GMO. Następnie firma wprowadziła podobne rozwiązanie w stosunku do kurczaków.

W branży mleczarskiej jako pierwsza taką decyzję podjęła spółdzielnia mleczarska Piątnica, która wyeliminowała z procesu produkcji paszę dla krów, aby dać swoim klientom możliwość wyboru oraz dostosować się do przepisów Unii Europejskiej, która chce od 2021 r. zakazać stosowania pasz zawierających GMO. Kolejnym dużym podmiotem w tym segmencie sektora spożywczego, który podjął taką decyzję był Mlekpol, a ostatnio Spomlek.

Na podobny krok w ramach trendu obowiązującego w branży zamierza zdecydować się Polmlek, prowadzący obecnie rozmowy z rolnikami, którzy mają być sceptycznie nastawieni do tego pomysłu. Przedstawiciele firmy uważają jednak, iż wykluczenie GMO z procesu produkcji mleka potrwa około rok, ale będzie to standard w całej branży.

Na podstawie: PB.pl, Money.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
rumcajs
Użytkownik
rumcajs

BRAWO. Jesli państwo nie potrafi nas ustrzec przed ta trucizna, i wolą co niektórzy urzednicy, lub posłowie “wsparcie” finansowe monsanto, niz nasze zdrowie, musimy sami oddolnie o to zadbac. Aby tylko takie napisy nie były fałszywe…