Polskie magazyny wciąż przepełnione zbożem z Ukrainy

Opublikowano: 06.06.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2187

Z 4 milionów ton zbóż, które rząd obiecał wyeksportować z Polski, za granicę wyjechało jedynie 800 tys. ton. Oznacza to, że u progu żniw w Polsce magazyny ze zbożem są przepełnione zbożem pochodzącym z Ukrainy, na której żniwa zaczynają się wcześniej.

W Polsce niedługo zaczną się żniwa. Polscy rolnicy mają jednak pecha, bo na Ukrainie żniwa zaczynają się dużo wcześniej. Z tego też powodu polskie magazyny ze zbożem są już zapełnione i nie ma w nich miejsca na owoc pracy polskich rolników.

Wszystko przez zboże z Ukrainy, która miało jechać przez nasze państwo tranzytem, a okazało się, że zostało u nas. Wynikła z tego bardzo głośna afera, z którą rząd obiecał sobie poradzić.

Z Warszawy płynęły zapewnienia, że Polska wyeksportuje 4 miliony ton ukraińskiego zboża. Jak informuje „Rzeczpospolita”, udało się wywieźć zaledwie ułamek tego, co obiecano – 800 tys. ton.

Żniwa zaczynają się w lipcu, więc czas na eksport się kurczy. Tymczasem, jak pisze „Rzeczpospolita”, po zbyciu ukraińskiego zboża będzie trzeba jeszcze zdezynfekować po nim magazyny.

Wiele także zależy od Unii Europejskiej, która nie spieszy się z podejmowaniem decyzji mogących mieć ogromne znaczenie dla polskich rolników.

„Do poniedziałku 5 czerwca Komisja Europejska musi zdecydować, czy przedłużyć zakaz importu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, nasion słonecznika i rzepaku do Polski oraz czterech innych sąsiadów Ukrainy. We wtorek wchodzi bowiem w życie nowe rozporządzenie UE o bezcłowym handlu z Ukrainą i wygasa decyzja KE o blokadzie importu. Kijów naciska, by blokady nie przedłużać” – pisze „Rzeczpospolita”.

Tymczasem rolnicy już zapowiadają protesty. Nadchodzący rok może być dla nich bardzo trudny i najprawdopodobniej będą musieli zacisnąć pasa na dłuższy okres.

Autorstwo: SG
Na podstawie: Rp.pl
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. JedynaDroga 06.06.2023 07:41

    Cicho tam Polacy , chcecie tańszego jedzenia to musicie pogodzić się z tym, że będziecie spożywać jedzenie wzbogacone o nieznane nauce super-składniki odżywcze które są zawarte w zbożu technicznym.

    Karmią was odpadkami , gdzie nawet mięso oddzielone mechanicznie wydaje się być wykwintnością, a wy dziękujcie PiSowi za socjal.

    Jakie stanowisko zajmie kościół ? Podczas pandemii opowiadali, że wstrzykiwanie sobie szczepionek jest aktem miłosierdzia, w przypadku sprowadzania gorzej niż śmieciowe jedzenia oraz wspierania przez to reżimu ukraińskiego jaka będzie odpowiedź ?

  2. Szwęda 06.06.2023 16:31

    W dziejach ludzkości już niejednokrotnie ginęły całe narody. Najwyraźniej ten los czeka także Polskę. Wszystko na życzenie samego narodu polskiego, który na to przyzwala, świadomie lub nie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.