Polski ZUS ubezpiecza obcokrajowców ze wschodu

Opublikowano: 05.10.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 244

W polskim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ubezpiecza się na dzień dzisiejszy aż 237 tys. obcokrajowców. Ponad połowa ma umowę o pracę. De facto pracują na emerytury Polaków.

Ponad 60 procent obcokrajowców ubezpieczających się w polskim ZUS to przybysze zza wschodniej granicy — głównie Ukraińcy i Białorusini (aż 11 tys.), ale również Wietnamczycy (6,3 tys.), a także Rosjanie (5,1 tys.) i Chińczycy.

To ludzie wschodu pracują na nasze emerytury. Obywateli Unii Europejskiej ubezpieczających się w naszym kraju jest raptem 31 z 237 tysięcy.

W 2014 roku zmieniły się przepisy, które umożliwiają cudzoziemcom podjęcie zatrudnienia bądź założenie i prowadzenie w Polsce własnego biznesu. Jest łatwiej. Komentatorzy kojarzą również nagły napływ obywateli Ukrainy z konfliktem zbrojnym na wschodzie.

Regionem, w którym prym wiodą obcokrajowcy ubezpieczeni w ZUS jest województwo lubelskie.

“W województwie lubelskim ZUS ubezpiecza 6,4 tysiąca obcokrajowców. Większość ma umowę o pracę. Czterech na pięciu pracowników z zagranicy to Ukraińcy i Białorusini. W regionie jest też prawie sześciuset cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą. Prawie połowę z nich stanowią obywatele Ukrainy i Bułgarii” — skomentowała rzecznik ZUS w Lublinie Małgorzata Korba dla portalu Onet.pl.

Polacy buntują się przeciwko temu, że Ukraińcy rzekomo zabierają im pracę. Jednak ofert dedykowanych dla nich nie brakuje, chętnie podejmują też prace słabiej opłacane. Polski ZUS, a przede wszystkim emeryci, tylko zyskują na ich obecności.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o