Polski rząd „dał kosza” Węgrom bo „kocha” Ukrainę

Opublikowano: 02.08.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2061

„Drogi Polski i Węgier się rozeszły. Polska oczywiście nie bierze udziału w wojnie na Ukrainie” – skomentował wypowiedź Orbána Morawiecki.

Rząd Viktora Orbána potępił rosyjską inwazję na Ukrainę, ale nie zgodził się na transport broni dla Ukrainy przez swoje terytorium. Władze Węgier są także krytyczne wobec sankcji nakładanych na Rosję, które według Orbána bardziej uderzają w resztę Europy.

Podczas piątkowego spotkania z polskimi rolnikami szef polskiego rządu został zapytany, czy zgadza się z oświadczeniem Orbána z 23 lipca, kiedy powiedział, że wojna na Ukrainie wstrząsnęła polsko-węgierską współpracą. Orbán ocenił wówczas, że cele obu krajów są takie same, „ale problem tkwi w sercu”. Stwierdził, że Węgrzy widzą konflikt na Ukrainie jako wojnę dwóch narodów słowiańskich, podczas gdy Polacy „czują, że też w nim walczą”.

Premier Mateusz Morawiecki odpowiedział w następujący sposób: „Potwierdzam. Drogi Polski i Węgier się rozeszły. Polska oczywiście nie bierze udziału w wojnie na Ukrainie. Ta wojna toczona jest przez Ukraińców, wspieranych przez broń głównie amerykańską, polską, brytyjską, praktycznie z całej Europy. Pomaga Ukraińcom w obronie ich suwerenności”.

Redaktor Piotr Motyka, dziennikarz zainteresowany sprawami Węgier, napisał na „Twitterze”, adresując swoją wypowiedź do prezesa polskiego rządu: „Po pierwsze p. premier [Viktor Orbán] nie powiedział, że drogi Polski i Węgier się rozeszły, więc jakie słowa Pan potwierdza? Po drugie, one się nie rozejdą”.

Kontrowersje odnośnie stanowiska Orbána wywołało także jego poddanie pod wątpliwość tego, czy w Buczy doszło do masakry ludności cywilnej dokonanej przez Rosjan. W czasie konferencji prasowej premier Węgier mówił, że w dzisiejszych czasach „nie można wierzyć nawet temu, co widzi się na własne oczy”.

Jarosław Kaczyński powiedział w Radiu Plus: „Jeśli premier Orbán mówi, że nie widzi dokładnie tego, co się zdarzyło w Buczy, to mu trzeba poradzić pójście do okulisty”. Kaczyński, pytany, czy widzi potrzebę zacieśniania stosunków z Węgrami, czy zajdą w tych relacjach zmiany, stwierdził, że „zmiany byłyby wskazane pod warunkiem, że zmieni się Viktor Orbán. Nie możemy współpracować, tak jak dotąd, jeżeli jego zachowanie nadal będzie takie”.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Rp.pl, Remix News, Twitter.com
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. wloczykij 02.08.2022 10:24

  żyd albo niemiec rządzi w Polsce.

 2. najzwyklejszy 02.08.2022 11:57

  Jestem Polakiem i ten ludobójca krwawy Morawiecki mnie nie reprezentuje, Węgrzy prawie moimi braćmi i zgadzam się z Orbanem. Ludobójca swoje oświadczenie niech sobie wsadzi w dupę, ponadto prawo boże skazuje go na śmierć. Trzymam kciuki by Bóg tak go osądził z resztą “Schwabów”, osądził i wykonał jak najszybciej. Oczywiście, wszyscy, każdy z nas, też będziemy sądzeni.

 3. donkey 02.08.2022 12:31

  Krwawy Morawiecki – niezłe, ale w pełni zasłużone. Lockdownami zabili dziesiątki tysięcy osób.

 4. agama 02.08.2022 13:29

  mówi za siebie, ale dla Węgier to żadna hańba nie zadawać się ze skompromitowanym polskim rządem

 5. Szwęda 02.08.2022 18:08

  najzwyklejszy,
  A za co przepraszam bardzo ja będę sądzony – nie popełniłem żadnego przestępstwa, a bycie sądzonym za samo to, że przyszło się na świat (bez pytania o zgodę!) jest całkowitym absurdem!

 6. Szwęda 02.08.2022 18:10

  Do przywódcy Węgier powinien pójść głos milionów albo chociaż kilku set tysięcy Polaków, że nie mają swojego rządu ani nawet w ogóle swojego państwa a przyjaźnią darzą lud węgierski dozgonną i popierają wzdłuż i wszerz działania przywódcy Węgier!

 7. Baltazar Bombka 02.08.2022 22:30

  Szweda,
  Na sądzie ostatecznym będziesz kolego sądzony. A za co? To już TY dobrze wiesz. “Kto jest bez grzechu…” Każdy ma coś za uszami.

 8. Venom 03.08.2022 07:03

  Moracwiecki ma w dupie ludzi w dupie wszystko,zakupił obligacje skarbowe deinflacyjne ,które przybierają na wartości wtedy kiedy jest inflacja ,dlatego mówił że Polacy na tym zarobią,a co do Węgier to jest właśnie postawa ,mocnego Polityka gdzie on kierując krajem decyduje z kim robi interesy niepatrzac czy jest w uni czy nie,a nasz rząd niestety to lane kluchy ,sterowane przez Żeleńskiego ,aż żal patrzeć

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.