Bereza Kartuska – polski obóz koncentracyjny

Opublikowano: 18.06.2020 | Kategorie: Filmy dokumentalne

Liczba wyświetleń: 289

Bereza Kartuska była obozem koncentracyjnym w ówczesnym tego słowa znaczeniu, obozem śmierci nie, ale koncentracyjnym tak. Osadzonych bito i szykanowano. Za nie wykonanie rozkazu np. schylenia się w celu ułatwienia policjantowi pałowania trafiło się do karceru, ciemnej, bezokiennej piwnicy, gdzie kładło się na zalane wodą zimnej betonowej podłodze, gdzie do stawało się chleb i wodę albo nic, gdzie co dwie godziny trzeba było się meldować strażnikom, niezależnie od pory dnia czy nocy. Do „ciekawszych” zajęć należało mieszanie odchodów na nawóz gołymi rękoma, których nie pozwalano umyć czy też wielogodzinne wykopywanie i zakopywanie dołów. Normą też były wyzwiska. Często wymierzano chłostę, czasem z rąk uprzywilejowanych kryminalistów, jeszcze bardziej okrutnych od strażników. Wielu więźniów po obozie popadło w choroby przewlekłe, zapalenie stawów, depresję, a niektórzy nawet w schizofrenię. Bereza Kartuska jest czarną kartą historii II Rzeczypospolitej Polskiej, bo więziono w niej ludzi, którzy nie popełnili żadnych przestępstw, a byli niewygodni dla władzy piłsudczyków.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o