Polski językiem urzędowym w brazylijskim miasteczku

Opublikowano: 05.08.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1584

Małe miasteczko w Brazylii uczyniło z języka polskiego swój oficjalny język w uznaniu dla dużej społeczności polskiej.

Założoną w 1906 r. przez polskich imigrantów gminę Áurea w południowym stanie Rio Grande do Sul zamieszkuje około 3600 osób, z których 90 procent ma polskie pochodzenie. W konsekwencji polskie symbole i tradycje są szeroko rozpowszechnione w społeczności, a polskich szkół, stowarzyszeń i zespołów folklorystycznych nie brakuje.

Stowarzyszenia Wspólnota Polska – organizacja pozarządowa pod patronatem Senatu RP – napisała: „To niewątpliwy dowód uznania dla wkładu naszych rodaków w rozwój społeczny i kulturalny Brazylii, a zwłaszcza miejsc, w których diaspora potomków polskich emigrantów – często z drugiej połowy XIX wieku – jest najliczniejsza”.

Szacuje się, że obecnie w Brazylii mieszka około pięć milionów osób polskiego pochodzenia. Większość przybyła w drugiej połowie XIX wieku, aby uniknąć „pogłębiającej się obcej dominacji”. Fabricio Jose Nazzari Wichrowski, który wystąpił z inicjatywą wprowadzenia języka polskiego jako urzędowego, powiedział, że do Brazylii przybyło wielu polskich emigrantów. W tym uczestnicy potępionych przez papieży prowokacji listopadowej i styczniowej. Według Wichrowskiego dla wielu rodzin emigracja była postrzegana jako jedyny sposób, aby dać swoim dzieciom nadzieję na lepsze życie.

Obecnie ślady i przejawy polskiej kolonizacji widoczne są w różnych aspektach życia codziennego, m.in. w gastronomii, architekturze, folklorze, religii, rzemiośle, a także w specyficznym akcencie, jaki to dziedzictwo językowe nakłada na język portugalski, którym obecnie posługują się potomkowie polskich imigrantów.

Język polski stanowi teraz drugi język urzędowy – po portugalskim – brazylijskiej gminy. Áurea jest regularnie odwiedzana przez polskich youtuberów, którzy przygotowali już niejeden materiał o mieszkającej tam polskiej społeczności.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: The First News, RMF
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.