Polski IPN nie rozumie ukraińskich pretensji

Opublikowano: 03.11.2018 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2114

Przedstawiciele strony ukraińskiej byli uczestnikami prac ekshumacyjnych, które były realizowane w Hruszowicach, na miejscu rozebranego pomnika Ukraińskiej Powstańczej Armii i po zakończeniu prac ocenili je pozytywnie – stwierdził Jarosław Szarek, szef polskiego IPN, komentując wypowiedź Wołodymyra Wiatrowycza o tym, że polscy historycy popełnili wiele błędów podczas prac w Hruszowicach.

„Naprawdę pokazaliśmy naszą dobrą wolę i zaprosiliśmy stronę ukraińską. Oni (ukraińscy historycy – red.) byli świadkami wszystkiego, co odbywało się w Hruszowicach, a po zakończeniu prac dziękowali nam za ich przeprowadzenie. Rozwiązaliśmy pewien problem, ale okazało się, że nie byli tam pochowani członkowie UPA. I była co do tego zgoda, która niestety, trwała tylko kilkadziesiąt godzin” – powiedział Jarosław Szarek w komentarzu dla Polskiego Radia.

Dodał, że przedstawiciele strony ukraińskiej brali udział w tych badaniach, byli tam obecni, a wysuwane obecnie uwagi są „całkowicie niezrozumiałe”. Z kolei sekretarz Komisji ds. upamiętnienia uczestników ATO, ofiar wojny i represji politycznych Światosław Szeremeta, obecny podczas prac w Hruszowicach napisał na portalu społecznościowym, że „zgody ze strony ukraińskich obserwatorów nigdy nie było”.

Według szefa ukraińskiego IPN, Wołodymyra Wiatrowycza, prace były prowadzone na zbyt małym obszarze i dlatego nie dały rezultatów. „Tezę o braku pochówku członków UPA uznajemy za zbyt mało uargumentowaną. Prace należało kontynuować, a także poprzedzić je analizą materiałów archiwalnych” – powiedział Wiatrowycz.

Na początku czerwca br. polski IPN przekazał stronie ukraińskiej wyniki badań, w których zaznaczono, że pod rozebranym pomnikiem ujawniono „cywilne pochówki 16 osób, w tym mężczyzn, kobiet i dzieci”. Zwłoki nie zostały ekshumowane, a wg IPN „prace archeologiczne nie potwierdziły, aby na miejscu zrujnowanego pomnika Ukraińskiej Powstańczej Armii w Hruszowicach były mogiły żołnierzy UPA, wobec czego nie ma podstaw do odbudowania pomnika.

Na podstawie: PolRadio.pl, Facebook.com/Українські меморіали
Źródło: PolUkr.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.