Polska zwróci się do Komisji Europejskiej o zawieszenie kar

Opublikowano: 04.11.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1214

Komisja Europejska nałożyła niedawno siódmy pakiet kar za „bezczynność” Polski w wykonaniu wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Polska straciła 267 mln euro w ramach grzywien nałożonych na kraj przez Komisję Europejską za niewykonanie wyroku sądu w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Kraj złoży wniosek o zawieszenie kar – zapowiedział minister polityki europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.

Komisja Europejska nałożyła niedawno siódmy pakiet kar za „bezczynność” Polski w wykonaniu wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Od listopada 2021 roku Polska została ukarana grzywną w wysokości 267 mln euro. Szymon Szynkowski vel Sęk był pytany przez Radio Plus o najnowszą transzę środków straconych przez Warszawę. „Uważamy, że te kary po wejściu w życie ustawy nie powinny być naliczane. Mamy do czynienia z pierwszą oceną przez KE czasu po wejściu w życie tzw. ustawy prezydenckiej W najbliższych dniach złożymy wniosek o wstrzymanie naliczania kar. Polska tą ustawą wypełniła swoje zobowiązanie. Mówiąc wprost, kary nie powinny być już naliczane”.

Minister powiedział, że wniosek do Komisji zawiera informacje o tym, jak każda sprawa została rozwiązana, a także procedurę umożliwiającą sędziemu złożenie wniosku o przywrócenie prawa do orzekania. „Cały szereg sędziów z tego skorzystał. Wszyscy, którzy złożyli taki wniosek zostali przywróceni do orzekania. Niektórzy nie zdecydowali się na złożenie takiego wniosku, ale trudno żeby Polska była karana za to, że ktoś nie skorzystał z trybu wprowadzonego ustawą”.

Polski minister skomentował też ewentualny wniosek o wypłatę z Krajowego Planu Odbudowy mówiąc, że zostanie on złożony w „pierwszym momencie, w którym będziemy mieli przekonanie, że po stronie Komisji Europejskiej jest gotowość do jego sprawnej realizacji”.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „Do Rzeczy”
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 04.11.2022 22:00

    Unia nas bezczelnie już okrada i nie kryją się z tym…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.