Polska wzywa Izrael do rezygnacji z aneksji Zachodniego Brzegu

Opublikowano: 22.05.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 59

Polska wraz z czterema innymi państwami Unii Europejskiej podpisała odezwę do rządu Izraela, w której wzywa państwo syjonistyczne do rezygnacji z planów aneksji części terytoriów Zachodniego Brzegu Jordanu. Kwestia ta powinna bowiem zostać rozwiązana nie poprzez jednostronną rewizję granic, ale za pośrednictwem izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych.

Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, poświęconego sytuacji na Bliskim Wschodzie, pięć państw należących do UE zdecydowało się na wystosowanie oficjalnej odezwy do izraelskich władz. Polska, Belgia, Estonia, Francja i Niemcy jednoznacznie poparły działania zmierzające do rozwiązania wspomnianego konfliktu drogą negocjacji.

Tym samym wyżej wspomniane kraje sprzeciwiają się jednostronnym zmianom granic Izraela i Autonomii Palestyńskiej, które zostały ustalone w 1967 roku. Ich zdaniem wszelkie działania w tej sprawie byłyby naruszeniem prawa międzynarodowego.

Stały Przedstawiciel Izraela przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Danny Danon twierdzi z kolei, że Izrael będzie samodzielnie podejmował decyzje dotyczące swojej suwerenności, czyniąc to jednak przy współpracy z administracją Stanów Zjednoczonych. Jego zdaniem to palestyński prezydent Mahmud Abbas powinien w tej chwili „przyjechać do Jerozolimy, aby negocjować, a nie stosować dyplomatyczny terroryzm”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych tłumacząc swoje stanowisko podkreśliło, że Izrael jest ważnym partnerem Polski w regionie Bliskiego Wschodu, a „umowa stulecia” forsowana przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa jest próbą wyjścia z impasu w izraelsko-palestyńskich relacjach. Jednocześnie polska dyplomacja cały czas prezentuje jednoznaczne i niezmienne stanowisko dotyczące konieczności rozwiązania sporu izraelsko-palestyńskiego na drodze negocjacji.

Na podstawie: dziennik.pl, onet.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 3,86 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o