Polska wzywa Iran do uwolnienia brytyjskiego tankowca

Opublikowano: 21.07.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 624

Warszawa wzywa władze Iranu do natychmiastowego uwolnienia brytyjskiego tankowca, podało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oświadczeniu wydanym w sobotę.

Marynarka Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC, część irańskich sił zbrojnych) zatrzymała brytyjski tankowiec „Stena Impero” w Cieśninie Ormuz, a następnie odprowadziła go do portu Bandar Abbas. Załoga tankowca, składająca się z 23 osób, w tym trzech Rosjan, pozostaje na pokładzie, ale armator nie może się z nim skontaktować.

„W związku z ostatnimi incydentami związanymi z aresztowaniem i przetrzymywaniem statków w Cieśninie Ormuz, Polska wzywa Iran do przestrzegania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego uwolnienia brytyjskiego statku” – napisano w oświadczeniu. „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, że napięcia w Zatoce Perskiej stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu morskiego i lotniczego, globalnego rynku dostaw energii oraz bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie Bliskiego Wschodu” – dodano.

Irańskie władze poinformowały, że tankowiec został zatrzymany z powodu incydentu z udziałem znajdującego się w pobliżu statku rybackiego. Jego załoga nie zareagowała na wysłany przez rybaków sygnał o niebezpieczeństwie.

Incydent ze „Stena Impero” był de facto reakcją władz irańskich na zatrzymanie irańskiego tankowca na wodach międzynarodowych przez władze brytyjskiego Gibraltaru w dniu 4 lipca. Statek „Grace 1” był podejrzewany o naruszenie sankcji UE wobec Syrii. W ramach dochodzenia w sprawie policja zatrzymała kapitana, starszego asystenta tankowca i dwóch innych członków załogi. Sąd przedłużył areszt do 15 sierpnia. Irański wiceminister spraw zagranicznych Abbas Arakchi powiedział na konferencji prasowej, że tankowiec nie transportował ropy do Syrii.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. MasaKalambura 22.07.2019 01:06

  Prawo Morskie to jakby inna planeta. Jeśli porywa się statek, to jest się piratem.

  Czy istnieją państwa pirackie? Który kraj jest petabajtowo największy w piraceniu?

  ~I z innej beczki soli, serfowanie to rejs, zatem serfowanie w sieci podchodzi pod prawo morskie. Chyba że jest to serfowanie lub nawet serwowanie słodkowodne.

 2. Husar 22.07.2019 13:19

  Dziwić może jedynie postawa narodu Polskiego. Czy my sami jesteśmy już idiotami? Jak to możliwe, że pozwalamy na utrzymywanie takiego miernoctwa politycznego od 89 r.
  Przecież Ci politycy do niczego się nie nadają. Nie mają wizji Państwa silnego, nie umieją chronić gospodarstwa polskiego, nie umieją odrodzić narodu polskiego, nie umieją chronić kultury, obyczajów i tradycji, nie umieją dbać o wartość intelektualną Polaków, myśl polską, itd.
  Przecież całe to towarzystwo doprowadzi do kolejnych rozbiorów.
  Z Polski zrobili sobie własny folwark i myślą, że to ich własność i im się to należy.
  Jak najszybciej trzeba tych ludzi wymienić i zmienić ustrój Państwa.

 3. Cosmo 22.07.2019 21:38

  Huzar, obawiam się, że jesteśmy jednak idiotami. Ja nie widzę możliwości zmiany drogi obranej po okrągłym stolcu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.