Polska wywiozła z Banku Anglii 100 ton złota

Opublikowano: 26.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1716

„Sprowadziliśmy złoto Polaków do domu” – powiedział szef Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał, że wartość sprowadzonego złota wynosi 18 mld zł. Prezes NBP poinformował, że kruszec będzie przechowywany w skarbcu banku centralnego.

„Zakończyliśmy procedurę sprowadzania naszego złota do kraju. W związku z tym mogę powiedzieć, że sprowadziliśmy złoto Polaków do domu. Mamy tyle złota w rezerwach, ile inne uprzemysłowione i cywilizowane kraje” – powiedział Głapiński. Wyjaśnił także szczegóły całego procesu przenoszenia złota, mówiąc, że była to skomplikowana operacja, która wymagała zaangażowania kilkuset pracowników NBP. Cała tajna akcja odbyła się drogą lotniczą przez lotniska w Poznaniu i Warszawie. Zachowana została calkowita dyskrecja.

Uczestnikami operacji jak mówi Głapiński byli: NBP, Policja, Straż Granicza, Porty Lotnicze, firmy lotniskowej obsługi naziemnej, Bank Anglii, firma transportująca oraz policja brytyjska. O zwiększeniu zasobów polskiego złota NBP informował już w lipcu. Wyjaśniono, że Polska posiada 228,6 ton złota. Dodano, że w latach 2018-2019 zasoby zostały powiększone o 125,7 ton. Wówczas zapowiedziano też operację przeniesienia kruszcu z Banku Anglii.

Co się stanie ze złotem? Jak poinformował prezes NBP kruszec nie trafi do obrotu, będzie po prostu trwałą rezerwą. Z okazji powrotu złota do Polski zostanie wyemitowana moneta okolicznościowa właśnie w kształcie sztabki. Ma się pojawić już w grudniu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. LichoNiespi 26.11.2019 13:05

  Ciekawe, gdzie to zloto spocznie teraz. Jak bylo w Angli to bylo wiadomo ze jest w Angli a teraz to moze byc tak ze to zloto pewnego dnia po prostu…wyparuje, albo ….splata roszczen eskimosow.

 2. Radek 26.11.2019 14:58

  Może. Albo nam zrobią demokrację jak na Ukrainie i wtedy tak jak tam – wyparuje do USA. A może jednak będzie w Polsce.

 3. q137 26.11.2019 17:38
 4. ZIWK 26.11.2019 19:51

  Ciekawe – czy można spodziewać się wojny, czy tylko “upartyjnienia” tego majątku i kupowania sobie czasu przed odsunięciem od koryta?

 5. Fenix 27.11.2019 07:30

  Ciekawi mnie kiedy takie kraje jak Irak i Libia upomną się o swoje złoto, zrabowane na wojnie przez agresorów NATO?

 6. Cosmo 27.11.2019 08:27

  Czy gdzieś w mediach było pokazane wspomniane złoto? Setki zaangażowanych a jakiekolwiek zdjęcie (z osobami odpowiedzialnymi za transfer)? Pisać można wiele ale dobrze było by to uwiarygodnić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.