Polska wprowadza nowe restrykcje i obostrzenia na granicach

Opublikowano: 27.02.2021 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2612

Od dziś zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia (nielegalne, bo nie wynikające wprost z ustawy, ale z załącznika w postaci rozporządzenia – przypis WM), które wprowadzają obowiązek zasłaniania twarzy wyłącznie maseczkami, regulują sytuację z obowiązkiem kwarantanny po przyjeździe do Polski i wprowadzają częściowy lockdown w województwie warmińsko-mazurskim.

Zaostrzenie restrykcji w związku z rosnąca liczbą zarażeń i wybuchem trzeciej fali koronawirusa zapowiadał m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski i rzecznik rządu Piotr Müller. Stosowne rozporządzenie pojawiło się w Dzienniku Ustaw w piątek wieczorem.

Co się zmieni? Przede wszystkim wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie maseczkami (nie muszą to być maseczki chirurgiczne), nie można już chronić twarzy szalikami i różnego typu chustami. Z obowiązku zasłaniania twarzy są zwolnione dzieci do lat 5., osoby z zaburzeniami rozwoju lub psychicznymi, z niepełnosprawnością intelektualną i osoby, które mają trudności z samodzielnym zakryciem i odsłonięciem ust lub nosa.

Od 27 lutego wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Największe restrykcje obejmą województwo warmińsko-mazurskie. Resort zdrowia podjął taka decyzje na podstawie analizy odsetka pozytywnych testów na terenie całego kraju. W rezultacie okazało się, że w warmińsko-mazurskim jest to 34% przy średniej ogólnopolskiej 19%. Stąd decyzja ministerstwa, żeby wprowadzić tam dodatkowe ograniczenia, które obejmą: powrót do nauczania zdalnego w klasach 1-3, zamknięcie hoteli, galerii handlowych, kin teatrów i muzeów. Zamknięte zostały również baseny i korty tenisowe.

Rozporządzenie reguluje również sytuację osób, które przyjechały do Polski. Obowiązkowa kwarantanna będzie dotyczyć zwłaszcza przekraczających granicę lądową z Czechami i Słowacją (ze względu na trudna sytuacje epidemiologiczną w tych krajach) – wyjątkiem będą osoby, które zostały zaszczepione dwoma dawkami szczepionki lub mają negatywny wynik testu na koronawirusa.

Podobne zasady dotyczą innych podróżnych wjeżdżających do Polski z krajów spoza UE – podstawą do zwolnienia z kwarantanny jest negatywny test na COVID-19 lub zaświadczenie o szczepieniu Jednocześnie w rozporządzeniu sprecyzowano, że honorowane będą wyłącznie preparaty zatwierdzone w Unii Europejskiej.

„Test nie może być wykonany później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Podróżni mają obowiązek przedłożyć, na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej lub Policji, wynik testu w języku polskim albo w języku angielskim” – informuje Straż Graniczna na swojej stronie.

Oprócz tego zwolnieni z kwarantanny są m.in.: pracownicy transgraniczni, osoby uczące się w Polsce, studenci, osoby, które prowadza działalność naukową na terenie Polski, służą w policji, wojsku, straży pożarnej itp. Kwarantanna nie dotyczy również pracowników misji dyplomatycznych, konsulatów i innych organizacji międzynarodowych.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 11, średnia ocena: 3,27 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polach
Użytkownik
polach

Nawet ta banda oszustów nie potrafi pisać po Polsku jak należy:) tragifarsy ciąg dalszy..

Cosmo
Użytkownik

Jest jakiś wzór takowego zaświadczenia które trzeba przedstawić po przekroczeniu granicy? Nie. A zatem …

No Comply
Użytkownik
No Comply

Hahaha to znaczy, że można legalnie chodzić na dworze bez maski? :)

Wolfman
Użytkownik
Wolfman

Nie ma zbytnio się z czego cieszyć. Chcą nam niszczyć życie przez najbliższą dekadę, a nowe pokolenia przyzwyczajać do zniewolenia. Jako jedni z pierwszych wprowadzą te paszporty szczepionkowe i co dalej? Dalej na pewno będziemy łykać wszystko co nam podadzą, bo nic się nie wydarzy

Murphy
Użytkownik
Murphy

Aha, czyli maseczka kosmetyczna też może być, co? ;)

Cosmo
Użytkownik

Obowiązkowo z ogórkiem na oczach!

kufel10
Użytkownik
kufel10

Bo to jest zdanie podrzędnie złożone, czy też wtrącenie, stąd wydzielone przecinkami. Po zawodówkach zaocznych tu jesteście czy po wieczorowym ekonomiku?

No Comply
Użytkownik