Polska w grupie 25 najbardziej rozwiniętych krajów świata

Opublikowano: 25.09.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3564

Polska została zakwalifikowana – jako pierwszy kraj z byłego bloku sowieckiego – do „rynków rozwiniętych”. Agencja indeksowa FTSE Russell przekwalifikowała nasz kraj z „emerging markets” do „developer markets”, dzięki czemu dołączyliśmy do czołówki gospodarczej na świecie.

Polska znalazła się w grupie 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek na świecie wśród takich krajów jak Wielka Brytania, Japonia, Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja czy Australia. Jak donosi „Daily Telegraph”, nasz kraj jest pierwszym od niemal dekady, który doczekał się awansu i dołączył do rynków rozwiniętych, a także pierwszym kraje w ogóle, który zasłużył na takie miano spośród państw byłego bloku sowieckiego.

“Awans Polski do grona rynków rozwiniętych w ramach globalnej klasyfikacji rynków akcji FTSE Russell to znaczące osiągnięcie. Ministerstwo Finansów i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie od dawna dążą do usprawnienia infrastruktury polskiego rynku kapitałowego i wzmocnienia polskiej gospodarki, a dzisiejszy dzień jest zwieńczeniem ich wysiłków zmierzających do spełnienia restrykcyjnych kryteriów tej klasyfikacji” – powiedział chief research officer FTSE Russell Reza Ghassemieh.

Podczas dokonywania klasyfikacji brano pod uwagę m.in. infrastrukturę, jakość rynku kapitałowego, otoczenie regulacyjne, kształt systemu depozytowo-rozliczeniowego oraz rozwój rynku instrumentów pochodnych.

Jak dodaje FTSE Russell: „Polska ma ósmą największą gospodarkę w Unii Europejskiej oraz największą wśród członków Europy Środkowo-Wschodniej”. W skład indeksów rynków rozwiniętych wejdzie 37 polskich spółek.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 1,80 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Czy to wynik ciężkiej pracy Polaków, czy może jakieś przypadkowe powiązanie z ustawą 447? Przynależność do elity sprawia, że drożeją nieruchomości, bo łatwiej o tani pieniądz. Polacy, którzy w rankingu PKB są na 56 miejscu i nie są wystarczająco bogaci aby te nieruchomości kupić, ale gdyby mieli je komuś przekazać to ich wartość będzie tylko rosnąć. To tylko kolejna teoria spiskowa, bo według FTSE Russell przegoniliśmy już Słowaków, Węgrów a nawet Czechów, więc czapki z głów.

Łukasz Enki
Użytkownik
Łukasz Enki

Emigrant. Zgadzam sie

agama
Użytkownik

z zachodnimi cenami lub większymi i zarobkami na poziomie 1/3 tego co na zachodzie…

BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

No to Czesi, Słowacy i Węgrzy powinni już być na tej liście a są?

jasoncruzoe
Użytkownik
jasoncruzoe

Ogólnie to na świecie jest bida, liczy się może 3% wybrańców kombinatorów.
Uważam że skromnie żyć łatwiej jest w Polsce niż na zachodzie chociaż przechodzi mi przez myśl jeszcze emigracja…