Polska tytoniowym baronem

Opublikowano: 08.12.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 940

Ponad 4 miliardy euro – już tyle udało się zarobić Polsce na tytoniu w tym roku. Kraj jest trzeci na świecie i drugi w Europie pod względem eksportu w tej branży.

W ciągu ostatnich 10 lat eksport polskich wyrobów tytoniowych wyróżnił się bardzo pozytywną dynamiką wzrostową. Jeśli porównywać rok 2009 i 2018, ten wzrost wynosi aż 218,7 procent – świadczą dane Tygodnika Gospodarczego PIE.

Polska to nie tylko jeden z największych eksporterów tytoniu, ale i producentów, do których należą też m.in. Włochy, Bułgaria, Grecja i Hiszpania. W 2018 roku Polska sprzedała za granicę wyroby tytoniowe za około 3,4 mld euro, co stanowiło 8,7% ich światowego eksportu. Przegoniły Polskę Zjednoczone Emiraty Arabskie (9,9%) i Niemcy (9,1%).

Zagraniczni klienci cenią polski tytoń za wysoką jakość, wartość eksportu nieprzetworzonego produktu za granicę wyniosła 79 mln euro. Kto kupuje go najwięcej? Niemcy (754,5 mln euro), Holendrzy (452 mln euro), Włosi (361,5 mln euro), Brytyjczycy (243,7 mln euro), Belgowie (225,2 mln euro), Hiszpanie (164,2 mln euro) i Czesi (154 mln euro). W polskim tytoniu gustują też rynki pozaeuropejskie, w tym m.in. Algieria, Australia, ZEA, Izrael, Kanada, Liban, Kuwejt, Jordania, Egiptu, Singapur, Tunezja i Meksyk.

PIE szacuje, że negatywnie na sytuację rynku tytoniowego w Polsce wpłynie wycofanie papierosów mentolowych ze sprzedaży i produkcji, ponieważ ten produkt stanowi istotną część branży. Przypomnijmy, z początkiem 2020 roku papierosy aromatyzowane będą zakazane w Unii Europejskiej.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
mike
Użytkownik
mike

“Ponad 4 miliardy euro – już tyle udało się zarobić Polsce na tytoniu w tym roku.”

Polsce? Która z poniższych firm jest polska?

“KSPT skupia największych producentów wyrobów tytoniowych w Polsce, którzy razem obejmują ponad 99% rynku.

Członkowie
British American Tobacco Polska
Imperial Tobacco Polska
JTI Polska
Philip Morris Polska”

polantek
Użytkownik
polantek

Jak tak to muszę rzucić