Polska szuka miejsca na sześć elektrowni atomowych

Opublikowano: 07.09.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 358

Polska rozważa wybrzeże bałtyckie jako miejsce budowy elektrowni atomowej – powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej na antenie Radia Warszawa.

Władze Polski ogłosiły wcześniej, że zamierzają zbudować sześć jądrowych bloków energetycznych o łącznej mocy 6-9 GW w ciągu 20 lat. „Rozważamy wybrzeże jako jedno z miejsc budowy polskiej elektrowni atomowej” – powiedział Naimski. „Jest kilka miejsc, które są obecnie badane. Bierzemy pod uwagę wybrzeże, ponieważ jest to dobre miejsce” – stwierdził podkreślając, że nie podjęto jeszcze żadnych decyzji. „Jest tam kilka możliwości” – powiedział pełnomocnik. Jak dodał, obecnie prowadzone są już prace geologiczne i geotechniczne w potencjalnych miejscach budowy elektrowni jądrowej.

„W listopadzie Polska i Stany Zjednoczone zorganizują forum z potencjalnymi inwestorami programu nuklearnego Warszawy” – poinformował Piotr Naimski. „Przedstawiciele rządów Polski i Stanów Zjednoczonych podczas rozmów w Warszawie z udziałem amerykańskiego sekretarza ds. energii Ricka Perry’ego uzgodnili dialog w celu rozwoju polskiej energetyki jądrowej” – ogłoszono w sobotę przez biuro przedstawiciela polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.

„Na spotkaniu delegacje omówiły wspólne projekty w dziedzinie energii jądrowej, energii pochodzącej z paliw kopalnych, infrastruktury energetycznej i bezpieczeństwa cybernetycznego” – oświadczono. Delegacje postanowiły również zorganizować polsko-amerykańskie forum na temat przemysłu jądrowego w połowie listopada, którego celem byłoby „zebranie przedsiębiorców z dwóch krajów, którzy mogą przyczynić się do rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej”.

O współpracy Polski z USA w zakresie energii jądrowej mówi się już od pewnego czasu. W maju premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla „Polska Times” zapewniał, że „widzi duże pole do współpracy na polu energetyki zarówno atomowej, jak i w kwestiach gazowych”. Pytany o to, kiedy Polacy mogą liczyć na energię z elektrowni atomowej, premier mówił, że jest za wcześnie, by mówić o konkretnych datach. „Jesteśmy w fazie analiz i konsultacji społecznych. Trudno mi podać datę, chcemy korzystać z najnowocześniejszych technologii, ale nie chcemy forsować żadnego modelu wbrew przyzwoleniu społecznemu” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Polska planuje budowę sześciu bloków jądrowych w ciągu 20 lat. Jako partnera tego projektu bierze się pod uwagę Stany Zjednoczone, Japonię i Koreę Południową. Warszawa szuka partnera, który zainwestuje kapitał własny w ten projekt na poziomie 49% i zawrze umowę na 20 lat realizacji inwestycji, a następnie na okres eksploatacji tych elektrowni.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. agama 07.09.2019 13:31

  jacyś płaskoziemcy chyba siedzą w tych urzędach

 2. Szaman 07.09.2019 14:26

  Co za de**le. energia atomowa to najdroższa i najniebezpieczniejsza z wszystkich form wytwarzania energii.

 3. radical3dom 07.09.2019 18:24

  Polska leży na ogromnych pokładach energii w formie geotermii i węgla a nawet ropy. Najskuteczniejsze i najekologiczniejsze jest spalanie beztlenowe węgla pod ziemią(zgazowanie) i spalanie metanu bezemisyjne.
  https://www.youtube.com/watch?v=IbAPuukmZfc

 4. piosk2 09.09.2019 11:27

  w jakim sensie bezemisyjnie ten węgiel czy metan chcesz spalić?
  PS. niech polska poszuka jaka będzie cena z kWh energii elektrycznej z tych bloków.
  Nie dla bycia wysypiskiem dla przestarzałych i niebezpiecznych technologii z zachodu i wschodu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.