Polska się wyludnia i starzeje

Opublikowano: 30.11.2014 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 862

„Według najnowszego raportu GUS, województwa: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, świętokrzyskie i łódzkie, to obszary, gdzie proces starzenia się i wyludniania następuje najszybciej. Jest to przede wszystkim wynik błędnej polityki gospodarczo-społecznej ostatniego ćwierćwiecza powodującej degradację ekonomiczną całych połaci kraju, a w efekcie ogromną emigrację zarobkową za chlebem” – pisze na łamach „Naszego Dziennika” senator PiS Jan Maria Jackowski.

Według niego miliony, szczególnie młodych, Polaków nie widzą dla siebie perspektyw na przyszłość w kraju i wyjeżdżają z niego.

„W świetle oficjalnych danych w 2013 r. za granicą przebywało 2,2 mln naszych rodaków, a w tym roku liczba ta jest znacznie wyższa. Trzeba jednak pamiętać, że to efekt ostatniej fali emigracji, a przecież wcześniej były inne emigracje wynikające z przyczyn politycznych i ekonomicznych, co spowodowało, że obecnie już co trzeci Polak mieszka poza granicami kraju ojczystego” – wskazuje senator.

Jak przekonuje, gigantyczna skala emigracji powoduje negatywne skutki społeczne, między innymi dezintegrację rodzin, a często rozwody i rozpad podstawowej komórki społeczeństwa.

„Wyjeżdżają ludzie aktywni i dynamiczni, wykształceni na koszt całego społeczeństwa, a teraz pomnażający PKB i tak już bogatych krajów. Szacunkowy koszt wychowania i wykształcenia jednego obywatela to ok. 100 tys. dolarów, a jeśli się tę kwotę pomnoży przez miliony opuszczających kraj, to widzimy, jak Polska jest drenowana z kapitału ludzkiego. Kraje, do których jadą Polacy korzystają z już gotowego „produktu”, czyli zazwyczaj tańszej siły roboczej” – wyjaśnia Jackowski.

Według niego miliony wyjeżdżających oraz rekordowo niski przyrost naturalny powodują, że Polska się wyludnia i starzeje. „Należy przy tym pamiętać, że wzrost PKB jest stymulowany przede wszystkim przez młode pokolenia, do 35 lat, a kiedy średnia wieku wzrasta i przekracza 45 lat, to PKB spowalnia. Ponadto następuje załamanie systemu emerytalnego i systemu ochrony zdrowia, gdyż proporcja między młodymi osobami pracującymi w Polsce a tymi, które odbierają emeryturę, niekorzystnie się zmieni”- kontynuuje Jackowski.

Imigracja oznacza w jego opinii kolejne problemy, przede wszystkim społeczne, ekonomiczne, a także polityczne. „Ze względu na brak środków na inwestycje życie w miastach jest gehenną, dojazd do pracy zakorkowanymi, pełnymi dziur ulicami często zajmuje 2-3 godziny. […] dochód na mieszkańca jest tylko nieznacznie wyższy niż w Albanii” – przekonuje senator PiS.

To pokazuje jego zdaniem jak ważna jest gruntowna zmiana polityki społecznej i gospodarczej, bo od tego zależy nasza przyszłość.

Autor: Ryb
Źródło: Stefczyk.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

 1. dagome12345 30.11.2014 08:19

  Oczywiście najwięcej do powiedzenia na tema emigracji ma portal promujący “wspólne kasy”.
  Portal należący do firmy, która lubi się zakrywać barwami polskości, a sama transferowała wielkie pieniądze do rajów podatkowych, obecnie nie wiadomo kto jest odpowiedzialny za całe władze spółki, promowała i nagradzała przez lata osoby wykorzystujące mobbing i zastraszanie jako elementy wydajności pracowniczej, bezpardonowo wpędzała w spiralę długu swoich najstarszych klientów naiwnie wierzących w dobroć i uczciwość “wspólnej kasy”. Nie wspomnę o obecnej masowej ucieczce pracowników, którzy wiedzą co się święci i jednocześnie pokazują środkowy palec “stręczycielstwu” norm sprzedażowych jakie były wprowadzane przez ostatnie 2 lata.

  Nie chce prowadzić jakiejś krucjaty przeciwko “wspólnym kasom”, ale denerwuje mnie tendencja w całym naszym kraju gdzie jedni obwiniają drugich o nie uczciwość, a sami prześlizgują się jak wąż miedzy prawami rządzącymi “obecnym chorym kapitalizmem”.
  Właśnie takie postępowanie jakie ma miejsce w “wspólnych kasach” z pracownikami powoduję emigracje młodego pokolenia Polaków.
  Łatwiej wskazywać palcem na innych i nie widzieć własnego “złodziejstwa”.

 2. hashi 30.11.2014 14:45

  Żyjemy w państwach korporacji a system ten można by nazwać totalitaryzm odwrócony. Mieszkam w lubelskim połowę moich kolegów ze studiów czy technikum wyjechało do stolicy albo za granicę. Tutaj buduje się tylko zachodnie markety i centra handlowe które płacą 1% podatku znaczna część to banki, firmy pożyczkowe i windykacyjne. Więc mamy nie tylko drenaż kapitału ludzkiego ale i majątku obywatelskiego. W sklepach niema produktów polskich, za dotacje rolnicy kupują niemiecki sprzęt. Za kolejne unijne budujemy uczelnie wyższe i kształcimy pokolenia dla korporacji. Potem bierzemy kredyt i znowu spłacamy go zachodnim bankom. Z czego budować bogactwo narodu? Z podatków nie da się. Tym bardziej że już 42% naszej śmiesznej pensji idzie do skarbu państwa przy każdej wypłacie a kolejne 20% przy zakupach.

 3. hashi 30.11.2014 14:59

  Porównanie średnich zarobków w świecie http://skroc.pl/64b32 , z tym że u nas bardziej 500E brutto bym przyjął bo 870E to na oczy nikt nie widział.

 4. 8pasanger 30.11.2014 16:30

  @ zelmer twoja zgoda na nieuczciwość jest ohydna.Logika , że nie można potępiać kogoś za oszukiwanie to bzdura.Jeśli obowiązują jakieś reguły gry rynkowej i należy się ich trzymać albo może zlikwidujmy prawo własności skoro niektórzy kradną jak mają okazję.Wykazujesz typowo real-socjalistyczny sposób myślenia.
  A Polska się wyludnia gdyż młodzi i zdolni Polacy nie mają ochoty czekać całe życie aby móc zacząć normalnie żyć w tym popierniczonym kraju.Kraje konkurują o ludność-Polska przegrywa ponieważ przez głupią liberalną politykę nie umie zatrzymać młodych w tym kraju niskich płac i wysokich czynszów i cen kosztów utrzymania.Młodzi mają dość ich brutalnego oszukiwania w tym kraju za przyzwoleniem władz.Najważniejsze to nie poruszać najważniejszego tematu: w Polsce wydajność pracy od 2000 r.
  wzrosła o 108% a płace nominalnie o 80%
  http://nowyobywatel.pl/2014/11/24/polacy-coraz-bardziej-wykorzystywani/

  od tego nominalnego wzrostu płac należy oczywiście odjąć inflację od 2000 do końca 2013
  http://pl.static.z-dn.net/files/d95/3e69127d0e0425aa7a9f1ece9eb8a8e3.png
  Wg tej tabeli inflacja wyniosła od 2000 do końca 2013 46,6% Czyli wzrost płacrealnie wyniósł
  80%-46%=34%.
  A tematy czy inflacja wynosi rzeczywiści tyle ile twierdzą GUS czy NBP w raportach oraz
  to , że średnia płaca w gospodarce jest liczona razem z prezesem Filipiakiem zarabiającym
  1mln miesięcznie to tematy-rzeki.
  http://natemat.pl/116159,32-tys-zl-za-dzien-pracy-rozklad-dnia-prezesa-filipiaka-najdrozszego-pracownika-w-polsce
  Do tej pory durne liberały chętnie pozbywały się ludzi z kraju myśląc , że dzięki temu będzie spokój i niskie nominalne bezrobocie teraz zaczyna się to mścić gdyż bogactwo bierze się z pracy o czym pisał już Adam Smith a w Polsce zlikwidowano w ciągu 25 lat 5 mln miejsc pracy.W Niemczech gdyby Syryjczyk powiedział swoje ,,Najlepsza polityka przemysłowa to brak polityki przemysłowej” to uznano by go w najlepszym razie za durnia a może nawet zamknięto w psychiatryku na pół roku dla otrzeźwienia.I dlatego Niemcy są potęgą gospodarczą a u nas jest wuj upa i kamieni kupa.

 5. Rozbi 30.11.2014 17:37

  No to spróbuj zadać sobie pytanie dlaczego nie tworzy się miejsc pracy.
  A następnie przyjmij do wiadomości że nawet mając 2 miliony w gotówce do zainwestowania państwo zrobi wszystko żeby nie pozwolić na otworzenie i prowadzenie dobrze prosperującej fabryki.

  Przede wszystkim poprzez liczne koncesje i niejasne prawo podatkowe, niejasne prawo handlowe i ciągle zmieniające się przepisy i normy europejskie które szkodzą prowadzeniu biznesu.
  Pomijam już koszty pracy i koszty podatków ponieważ to jest sprawa “Drugorzędna” (chociaż przy konkurencji na rynku globalnym wiadomo iż wypadałoby zmniejszać a nie podwyższać koszty prowadzenia działalnosci gospodarczej.

  Z mojej perspektywy najistotniejszy jest fakt iż na każdym kroku państwo i urzędnicy rzucają kłody pod nogi ludziom którzy CHCĄ i mogą.

  Więc niby w jaki sposób polskie małe i średnie firmy mają kumulować kapitał i robić inwestycje i przekształacać się w duże spółki o znaczeniu globalnym ( dokładnie tak jak robiły to zagraniczne firmy np Zachodniej Europy przez ostatnie 50 lat) Skoro Państwo nam na to nie pozwala.

  I to nie jest wymyślony problem.
  Przypadek Optimusa, czy innych firm które zostały dosłownie zniszczone przez urzędy skarbowe pokazuje iż to nie jest wymyślony przeze mnie problem.

  Jest to celowe działanie państwa – i dopóki nie zostaną uproszczone przepisy podatkowe / budowlane/ koncesyjne itp itd – dopóty będziemy musieli użerać się z zagranicznymi korporacjami ponieważ tylko one mają wystarczający kapitał do dużych inwestycji.

 6. balcer 30.11.2014 18:59

  @Rozbi
  100% Poparcia. Ponadto ta wiara ludzi, że ktoś lepiej wyda nieswoje pięniądze (czyli te z podatów) jest zatrważająca. Ale cóż – skoro się wiele osób zatrzymało na jednym źródle informacji jakim jest TV.
  Sam mam zamiar wyemigrować, ale tylko wirtualnie. Wystarczy przeczytać poradniki, jakie napisał ostatnio dr Dutko.

 7. 8pasanger 30.11.2014 21:59

  Masz na myśli państwo polskie?Czy niemieckie czy brytyjskie na przykład?Samo uproszczenie przepisów nie wystarczy mamy do nadrobienia 200 albo i 300 lat do nadrobienia jakie by przepisy nie były potrzeba też zmiany mentalności.Zagraniczny kapitał cieszy się z polskiej neoliberalnej głupoty i traktuje nas odpowiednio-jak kolonię do wycyckania gdzie można co najwyżej montownię postawić.Nie zwalajcie wszystkiego na państwo doświadczenie zaborów pokazało już nam Polakom , że jak przez niechęć do podatków rozwalimy swoje państwo(co już się stało w XVIIw a szlacheckie satyry na leniwych chłopów dziwnie są podobne do dzisiejszych utyskiwań na rosnące koszty pracy gdy naprawdę one spadają)To , że nasze państwo czy celowo czy po prostu głupio i przez złą wolę(wiadomo nie chciał dać w łapę to zamkniemy mu interes)niszczy ludzi to się nie ogranicza tylko do przedsiębiorców w naszym kraju w ogóle niszczy się ludzi często bez powodu tylko dlatego , że jakiś zwichrowany psychicznie urzędas czy prokurator wie , że za to go żadna kara nie spotka i z tym trzeba koniecznie skończyć inaczej będziemy wiecznym za upiem Europy.Tyle , że zmiana przepisów niewiele da załatwienie Kluski i optimusa spowodowało szkody z budżecie a żaden urzędnik za to nie musiał zapłacić skarbowi państwa ani grosza.Gorzej dostali nagrody w US. Odpowiedzialności nie ma w Polsce w zwyczaju i zmieniajmy to!!!!
  http://wyborcza.pl/1,76842,14499791,Nie_ma_winnych_premii_za_stadion__Urzednicy_sa_bezkarni.html

 8. MichalR 30.11.2014 22:11

  @8pasanger

  Uproszczenie przepisów i zmniejszenie opodatkowania nawet w jednym mieście w Polsce (Niechby nawet stworzyć czwarte miasto obok trójmiasta wygospodarować 1000km^2 (czyli obszar 32x32km) o zerowym podatku dochodowym, zerowych składkach emerytalnych i społecznych a jedynie narzucić VAT 15% na wszystko.

  Taka zmiana skutkowałaby tym, że już po 40 latach w naszym kraju widzielibyśmy Europejski Hong Kong. Miasto tętniące kasą. Będące centum europejskiej gospodarki. Jednocześnie takie miasto po prostu pompowałoby pieniądze do całej Polski.

  Zmiany nie muszą obejmować całego kraju. Można z powodzeniem stworzyć jedynie preferencyjne strefy gospodarcze. Na każde województwo jedno nowe miasto dla ludzi nie bojących się ryzyka i nie oczekujących od innych pomocy.

 9. Collega 30.11.2014 22:54

  “Kraje, do których jadą Polacy korzystają z już gotowego „produktu”, czyli zazwyczaj tańszej siły roboczej” – wyjaśnia Jackowski.

  Jackowski zapomniał dodać, że choć polska siła robocza jest rzeczywiście zagranicą tańsza, to i tak co najmniej 4 x droższa niż u nas.

 10. beth 01.12.2014 16:41

  Fakt wyludniania spowodowany jest obecnymi właścicielami Polski !
  Bardzo proszę poznaj link niżej, a więcej nic już Cię nie zdziwi.

  https://www.facebook.com/wlascicielepolski

 11. jeszcze 01.12.2014 17:47

  Ciekawa mapa.
  I z satysfakcją stwierdziłam, że ze wszystkich wymienionych tam firm korzystam z produktów jednej z nich, czyli Braun (a konkretnie posiadam jedno urządzenie).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.