Polska rakieta kosmiczna Perun zrewolucjonizuje branżę?

Opublikowano: 09.06.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1969

Rakieta kosmiczna Perun jest pionierskim projektem polskiej firmy SpaceForest, która od kilku lat pracuje nad rozwojem tej innowacyjnej technologii. Perun to mała, ale niezwykle efektywna rakieta, która może mieć znaczący wpływ na przyszłość podróży kosmicznych.

Perun ma 11,5 metra wysokości i 0,45 metra średnicy, co czyni go znacznie mniejszym niż wiele innych rakiet, takich jak Falcon 9 firmy SpaceX. Mimo to jest zdolny do wynoszenia ładunków o masie do 50 kilogramów na wysokość nawet 150 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. To czyni go potencjalnym kandydatem do przekroczenia tzw. linii Kármána, umownej granicy między atmosferą ziemską a przestrzenią kosmiczną, która znajduje się na wysokości 100 kilometrów. Jeśli Perun zrealizuje ten cel, stanie się pierwszym polskim pojazdem, który osiągnie ten kamień milowy.

Podczas nadchodzącego testu suborbitalnego, który ma odbyć się pod koniec czerwca 2023 roku, Perun ma wznieść się na wysokość 50 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Perun jest rakietą wielokrotnego użytku, co oznacza, że może przeprowadzić co najmniej 5 lotów przy użyciu pojedynczego egzemplarza. Po osiągnięciu pożądanej wysokości oba człony rakiety mają bezpiecznie opaść do morza przy użyciu spadochronów, gdzie zostaną wyłowione i przygotowane do ponownego użycia.

Rakieta Perun jest napędzana dość nietypowym paliwem, które firma SpaceForest określa jako ekologiczne. Składa się ono ze stałej parafiny i podtlenku azotu jako ciekłego utleniacza. Napęd rakiety podczas nadchodzącego suborbitalnego lotu będzie zapewniany przez silnik hybrydowy SF1000.

Ciekawą cechą Peruna jest to, że może on być wystrzelony w przestrzeń kosmiczną z praktycznie dowolnego miejsca, dzięki specjalnym wyrzutniom zamiast standardowej platformy startowej.

Koszt wystrzelenia ładunku na pokładzie Peruna ma wynosić około 5 tysięcy dolarów. Dzięki tej rakiecie SpaceForest ma szansę stać się pierwszą prywatną polską firmą, która będzie regularnie wysyłać rakiety w kosmos.

Należy dodać, że są pewne kwestie, które nie zostały jeszcze w pełni wyjaśnione, takie jak szczegóły techniczne dotyczące silnika rakiety oraz konkretne plany firmy na przyszłość. Jednakże, jeśli nadchodzący test suborbitalny okaże się sukcesem, jest możliwe, że w tym roku będziemy świadkami podróży Peruna ponad linię Kármána.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 09.06.2023 17:38

    Cha, cha, cha!! Znając naszych nieudolnych politykierów, szybko ,,uwalą,, projekt bo może być w przyszłości konkurencją dla ich PANA, czyli USA…Ileż to już było polskich wynalazków, albo uwalonych ,albo sprzedanych na zachód?…po kryjomu? Tu nie będzie inaczej. Wystarczy zablokować finasowanie, i po projekcie. A co jak co to pretekstów znajdzie się mnóstwo…

  2. sanchop 09.06.2023 23:21

    “Jednakże, jeśli nadchodzący test suborbitalny okaże się sukcesem, jest możliwe, że w tym roku będziemy świadkami podróży Peruna ponad linię Kármána.” – nie słyszałem wcześniej o tym, amerykanie zadbają o niego jak upa o Polaków i Rosjan🤣

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.