Polska przejmie żołnierzy USA z Niemiec?

Opublikowano: 06.06.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 984

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski skomentował doniesienia o planach przelokowania amerykańskich wojsk stacjonujących w Niemczech do Polski. Pentagon ma do września wycofać 9,5 tys. swoich żołnierzy z Niemiec.

Według Szczerskiego Polska nie wiąże decyzji Trumpa odnośnie Niemiec z planami dotyczącymi zwiększenia kontyngentu w kraju. Jak pisała wczoraj agencja Reutera, część tych żołnierzy zostanie przerzucona do Polski, a reszta do innych krajów sojuszniczych USA. „Skala i charakter obecności sił amerykańskich w Polsce jest wynikiem dwustronnych umów między naszymi krajami oraz ustaleń sojuszniczych w ramach NATO” – przekazał szef gabinetu prezydenta w odpowiedzi na te doniesienia. Jednocześnie dodał, że Polska jest zwolennikiem silnej więzi atlantyckiej, a obecność amerykańskiej armii jest tego częścią.

„Oczywiście uznajemy jednocześnie prawo strony amerykańskiej do kształtowania tej obecności stosownie do oceny sytuacji i uwarunkowań politycznych” – poinformował Szczerski. Ta wypowiedź może sugerować, że żołnierze wycofani z Niemiec jednak trafią do Polski z powodu zmieniającej się „atmosfery”. Pod „uwarunkowaniem politycznym” można dopatrywać się sytuacji z Nord Stream 2 i niedawnych wypowiedzi Berlina nt. odrzucenia sankcji, które próbują narzucić USA.

W Niemczech obecnie stacjonuje 35 tys. amerykańskich żołnierzy i 17 tys. cywilów pracujących dla wojska. Do infrastruktury strategicznej należą szpital wojskowy w Landstuhl, baza powietrzna w Ramstein, centrum dowodzenia operacjami w Europie i Afryce niedaleko Stuttgartu. To w Niemczech mieści się największy skład amerykańskiego sprzętu w Europie.

Stany Zjednoczone już w 2019 roku ostrzegały, że wycofają część wojsk z Niemiec, mowa była wtedy o przelokowaniu ich do Polski. USA argumentowały to tym, że Niemcy zbyt mało wkładają w obronność, w przeciwieństwie do wzorcowej sojuszniczki – Polski. „W przeciwieństwie do Niemiec, Polska wypełnia zobowiązanie do wydatkowania 2 proc. PKB na rzecz NATO. Chętnie byśmy powitali w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech” – pisała ambasadorka USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Przerzucenie żołnierzy z Niemiec do Polski było też tematem czerwcowych rozmów prezydentów Trumpa i Dudy w Białym Domu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dario 06.06.2020 13:56

    Powiedzie mi jakim głupkiem trzeba być, żeby zapraszać obce wojska do siebie?

  2. rici 06.06.2020 23:14

    Amerykanie za swoj pobyt w Niemczech musza placic i to dosyc wysokie sumy, a gdy przyjada do Polski, to polski “nierzad” jeszcze im doplaci, oczywiscie nie ze swoich pieniedzy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.