Polska przejmie żołnierzy USA z Niemiec?

Opublikowano: 06.06.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1214

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski skomentował doniesienia o planach przelokowania amerykańskich wojsk stacjonujących w Niemczech do Polski. Pentagon ma do września wycofać 9,5 tys. swoich żołnierzy z Niemiec.

Według Szczerskiego Polska nie wiąże decyzji Trumpa odnośnie Niemiec z planami dotyczącymi zwiększenia kontyngentu w kraju. Jak pisała wczoraj agencja Reutera, część tych żołnierzy zostanie przerzucona do Polski, a reszta do innych krajów sojuszniczych USA. „Skala i charakter obecności sił amerykańskich w Polsce jest wynikiem dwustronnych umów między naszymi krajami oraz ustaleń sojuszniczych w ramach NATO” – przekazał szef gabinetu prezydenta w odpowiedzi na te doniesienia. Jednocześnie dodał, że Polska jest zwolennikiem silnej więzi atlantyckiej, a obecność amerykańskiej armii jest tego częścią.

„Oczywiście uznajemy jednocześnie prawo strony amerykańskiej do kształtowania tej obecności stosownie do oceny sytuacji i uwarunkowań politycznych” – poinformował Szczerski. Ta wypowiedź może sugerować, że żołnierze wycofani z Niemiec jednak trafią do Polski z powodu zmieniającej się „atmosfery”. Pod „uwarunkowaniem politycznym” można dopatrywać się sytuacji z Nord Stream 2 i niedawnych wypowiedzi Berlina nt. odrzucenia sankcji, które próbują narzucić USA.

W Niemczech obecnie stacjonuje 35 tys. amerykańskich żołnierzy i 17 tys. cywilów pracujących dla wojska. Do infrastruktury strategicznej należą szpital wojskowy w Landstuhl, baza powietrzna w Ramstein, centrum dowodzenia operacjami w Europie i Afryce niedaleko Stuttgartu. To w Niemczech mieści się największy skład amerykańskiego sprzętu w Europie.

Stany Zjednoczone już w 2019 roku ostrzegały, że wycofają część wojsk z Niemiec, mowa była wtedy o przelokowaniu ich do Polski. USA argumentowały to tym, że Niemcy zbyt mało wkładają w obronność, w przeciwieństwie do wzorcowej sojuszniczki – Polski. „W przeciwieństwie do Niemiec, Polska wypełnia zobowiązanie do wydatkowania 2 proc. PKB na rzecz NATO. Chętnie byśmy powitali w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech” – pisała ambasadorka USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Przerzucenie żołnierzy z Niemiec do Polski było też tematem czerwcowych rozmów prezydentów Trumpa i Dudy w Białym Domu.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dario
Użytkownik
Dario

Powiedzie mi jakim głupkiem trzeba być, żeby zapraszać obce wojska do siebie?

rici
Użytkownik
rici

Amerykanie za swoj pobyt w Niemczech musza placic i to dosyc wysokie sumy, a gdy przyjada do Polski, to polski “nierzad” jeszcze im doplaci, oczywiscie nie ze swoich pieniedzy.