Liczba wyświetleń: 733
Polska pracuje nad tym, żeby w przyszłości gaz ziemny częściowo zamienić na biometan i wodór – poinformował we wtorek prezes spółki naftowo-gazowej PGNiG Jerzy Kwieciński, podczas XXX Forum Ekonomicznego.
„Nie myślimy, że gaz, który będzie płynąć naszymi rurami przez dziesięciolecia będzie tylko ziemny. Obecnie, faktycznie 100% to gaz ziemny, ale to będzie się zmieniać. Przystępujemy do solidnego biometanowego projektu razem z PKN Orlen, rozwijamy technologię i chcemy wykorzystywać wodór w naszych sieciach” – powiedział podczas dyskusji poświęconej polityce energetycznej Polski do 2040 roku.
Jak podkreślił Kwieciński „ważne jest, żeby gaz ziemny został uznany przez Unię Europejską przejściowym paliwem”. „Uważamy, że nie uda nam się przeprowadzić efektywnej transformacji [sektora energetycznego] bez gazu ziemnego” – stwierdził prezes PGNiG.
Aktualnie Polska główną objętość gazu ziemnego nabywa z Rosji. Przy czym, jak wcześniej poinformował Kwieciński, w przyszłości Polska przewiduje najwięcej gazu kupować z USA. O zawarciu umów na dostawy amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego informowano w 2018 i 2019 roku.
Umowa podpisana w 1996 roku pomiędzy PGNiG i Gazpromem na dostawę gazu do Polski wygasa w 2022 roku. Polska strona nie zamierza jej przedłużać.
Źródło: pl.SputnikNews.com