Polska pracuje nad zastąpieniem gazu ziemnego

Opublikowano: 09.09.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 475

Polska pracuje nad tym, żeby w przyszłości gaz ziemny częściowo zamienić na biometan i wodór – poinformował we wtorek prezes spółki naftowo-gazowej PGNiG Jerzy Kwieciński, podczas XXX Forum Ekonomicznego.

„Nie myślimy, że gaz, który będzie płynąć naszymi rurami przez dziesięciolecia będzie tylko ziemny. Obecnie, faktycznie 100% to gaz ziemny, ale to będzie się zmieniać. Przystępujemy do solidnego biometanowego projektu razem z PKN Orlen, rozwijamy technologię i chcemy wykorzystywać wodór w naszych sieciach” – powiedział podczas dyskusji poświęconej polityce energetycznej Polski do 2040 roku.

Jak podkreślił Kwieciński „ważne jest, żeby gaz ziemny został uznany przez Unię Europejską przejściowym paliwem”. „Uważamy, że nie uda nam się przeprowadzić efektywnej transformacji [sektora energetycznego] bez gazu ziemnego” – stwierdził prezes PGNiG.

Aktualnie Polska główną objętość gazu ziemnego nabywa z Rosji. Przy czym, jak wcześniej poinformował Kwieciński, w przyszłości Polska przewiduje najwięcej gazu kupować z USA. O zawarciu umów na dostawy amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego informowano w 2018 i 2019 roku.

Umowa podpisana w 1996 roku pomiędzy PGNiG i Gazpromem na dostawę gazu do Polski wygasa w 2022 roku. Polska strona nie zamierza jej przedłużać.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.