Polska ponosi olbrzymie koszty obsługi długów

Opublikowano: 21.11.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1221

Według prognozy autorstwa Komisji Europejskiej koszty obsługi polskiego długu publicznego wrosną najszybciej wśród krajów wchodzących w skład UE, i w 2024 r. wyniosą ponad 105 mld zł. Byłyby wówczas 3,5-krotnie wyższe niż jeszcze w 2020 roku.

Ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Sławomir Dudek oznajmił, że w stosunku do PKB koszty obsługi długu wzrosną do 3 proc. PKB, a jeszcze niedawno było to ok. 1 proc. PKB. „Rząd przejadł tę przestrzeń na obsługę długu publicznego, bo uwierzył, że stopy procentowe będą wiecznie niskie. (…) wystarczy pokazać jedno porównanie, aby uwidocznić nasze miejsce w szeregu, jeżeli chodzi o możliwości zadłużania się”.

Prognoza Komisji Europejskiej mówi, że udział polskich kosztów obsługi długu względem PKB ma być taki jak w Grecji. Kraj ten ma dług do PKB trzy razy większy od polskiego.

„Te 105 miliardów zł to są pełne i prawdziwe koszty długu w ujęciu ekonomicznym, bo rząd w budżecie państwa ukrywa koszty odsetkowe funduszy pozabudżetowych, które wydatkują poza kontrolą parlamentu i społeczeństwa, w tzw. równoległym budżecie” – wypowiedział się Dudek. Zwrócił uwagę, że część kosztów obsługi długu rząd Mateusza Morawieckiego przerzucił na kolejne lata, kiedy rządzić może opozycja.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Money.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

15

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szwęda 21.11.2022 18:08

    Rząd, który działa na szkodę narodu winien zostać obalony, jego członkowie osądzeni i wyroki niezwłocznie wykonane!

  2. Wolfman 21.11.2022 18:15

    Szweda gdybym dostał dolar za każdy Twój wpis o tym to bym nie musiał już pracować

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.