Liczba wyświetleń: 1588
Wg nowej ustawy, niedawno powołana Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN, nie będzie już sądem rozstrzygającym sprawy dyscyplinarne sędziów. Będzie to robić Naczelny Sąd Administracyjny.
„Z satysfakcją przyjmujemy informacje z dzisiejszego posiedzenia komisarzy (KE), którzy przyjęli wynegocjowane założenia jako rozwiązujące. Jeżeli zostaną przyjęte przez polski parlament, wypełnią kamień milowy dotyczący wymiaru sprawiedliwości, który jest najbardziej kluczowy z punktu widzenia spełnienia warunków dla uzyskania środków z KPO” – powiedział w Sejmie minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
To nie jedyne zmiany proponowane w projekcie. „Druga istotna zmiana to doprecyzowanie zastosowania testu niezależności. Z jednej strony, tak by mógł być stosowany również przez składy sędziowskie, z drugiej strony by za nie tylko stosowanie testu niezależności, ale też ewentualne wykorzystanie innych ścieżek ustalania statusu sędziego nie groziła odpowiedzialność dyscyplinarna” – wyjaśnił.
Rzecznik rządu liczy na szerokie poparcie inicjatywy w Sejmie. „Ten projekt, który został przedstawiony po negocjacjach, które prowadził minister Szynkowski vel Sęk, będzie przedstawiony polskiemu parlamentowi. Liczymy na to, że w związku z tym, co także wcześniej mówiła opozycja – że jeżeli taki projekt, który byłby właśnie zielonym światłem na otwarcie środków finansowych dla Polski – to taki projekt zostanie poparty przez wszystkie siły polityczne w Sejmie” – oświadczył na konferencji rzecznik rządu Piotr Müller.
To już kolejny raz, gdy rząd przedstawia, pod naciskiem UE projekt wywracający dotychczasowy porządek sądownictwa w Polsce, twierdząc, że da to pieniądze z KPO. „KPO dla Polski. Czekamy na formalną akceptację kolegium unijnych komisarzy, to jest kwestia kilku, kilkunastu dni” – mówił w maju rzecznik rządu Piotr Müller pytany o Krajowy Plan Odbudowy. Podkreślał wówczas, że poprzedni projekt ustawy, wprowadzający Izbę Odpowiedzialności Zawodowej SN, wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE. „Mogę tyle powiedzieć, że tak jak wcześniej deklarowaliśmy, zreformujemy kwestie postępowań dyscyplinarnych w polskim sądownictwie. Z uzgodnień z Komisją Europejską wynika, że ta ustawa, która jest w Sejmie, wypełnia założenia, które zawarte są kamieniach milowych KPO” – powiedział Müller.
Być może tym razem to już naprawdę ostatni raz.
Autorstwo: Paweł Kubala
Na podstawie: Radio Maryja, RMF24, INFOR
Źródło: MediaNarodowe.com
Komentarz „Wolnych Mediów”
Czyżby PiS liczył na to, że wkrótce przejmie pełną kontrolę nad NSA?