Dwie matki w dokumentach? Tak, jak najbardziej!

Opublikowano: 11.10.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2213

NSA w Warszawie orzekł wczoraj na korzyść skarżącej, której małoletniemu synowi odmówiono transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia. Odmowę uzasadniano tym, że polskie urzędy nie uznawały małżeństwa jednopłciowego zawartego za granicą i niedopuszczalna była dla nich sytuacja, by dziecko w polskim akcie urodzenia miało wpisane dwie matki.

Do tej pory polskie dzieci urodzone za granicą w związkach jednopłciowych stawały się bezpaństwowcami, ponieważ bez wydania w Polsce aktu urodzenia nie dało się wydać dalszych dokumentów: paszportu czy dowodu osobistego. Nie przysługiwał wówczas numer PESEL. Tak właśnie było z synem pani Igi, urodzonym w Londynie w 2014 roku. Zarówno kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie jak i później wojewoda stwierdzili, że „transkrypcja byłaby sprzeczna z podstawowymi zasadami porządku prawnego RP, bowiem w akcie urodzenia jako rodzice figurują dwie kobiety”.

Sprawa otarła się o Rzecznika Praw Obywatelskich. Według Adama Bodnara odmowna decyzja urzędu naruszała prawa dziecka, natomiast podtrzymał ją również i Wojewódzki Sąd Administracyjny. Dopiero wczoraj NSA stwierdził, że „mamy do czynienia z dyskryminacją małoletniego obywatela RP”. Orzeczenie jest prawomocne.

„Skoro w obecnym stanie prawnym istnieje obowiązek dokonania transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, aby obywatel RP mógł dostać dokument tożsamości, to nie może być tu mowy o klauzuli porządku publicznego” – brzmiało uzasadnienie wyroku, przytoczone przez „Gazetę Wyborczą”.

Według RPO nie mieli racji urzędnicy, którzy zasłaniali się zasadą, według której „nie stosuje się prawa obcego państwa, jeśli miałoby to skutki sprzeczne z polskimi zasadami prawnymi”. Rzecznik w przesłanej dla NSA opinii wskazał, że priorytetem powinno być zawsze dobro dziecka.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. tojazenn 11.10.2018 11:06

    Wystarczylo wpisac dane kobiety ktora urodzila dziecko i nazwisko dawcy nasienia (lub nieznane). A tak sad nakazal… zlamac prawo RP.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.