Polska oficjalnie zakaże upraw GMO?

Opublikowano: 03.10.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 546

Po kilku interwencjach w Ministerstwach Rolnictwa, Środowiska i Zdrowia Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC otrzymała potwierdzenie z Ministerstwa Środowiska, iż do Komisji Europejskiej w Brukseli zostały wysłane listy przedstawiające zamiar skorzystania przez Polskę z klauzuli opt-out w kwestii upraw GMO. Klauzula ta obejmuje wszystkie odmiany kukurydzy GMO stworzonej do zastosowań w rolnictwie.

Klauzula opt-out umożliwia indywidualnym członkom UE na wprowadzenie zakazu upraw GMO. Zgodnie z dyrektywami Komisji Europejskiej, przesłanki do wprowadzenia zakazu mają następnie rozważyć korporacje, które zamierzają sprzedawać nasiona GMO w krajach Unii Europejskiej. Do tej pory Holandia, Francja, Grecja, Łotwa, Austria, Chorwacja, Litwa, Węgry i Belgia zgłosiły zamiar skorzystania z klauzuli opt-out w kwestii GMO. Polska jest dziewiątym krajem, który zajął takie samo stanowisko.

Polska była pierwszym krajem, który pod wpływem silnych nacisków ze strony opinii publicznej w 2006 roku wprowadził zakaz importu i uprawiania nasion GMO. Niestety, kolejne rządy nie wprowadzały wystarczających narzędzi kontroli potencjalnych upraw GMO. Sir Julian Rose, prezes ICPPC mówi: „To prawdziwy postęp w batalii o Polskę wolną od GMO, którą prowadzimy od 2004 roku. Naród polski może poszczycić się wspaniałą żywnością, która zapewnia zdrowie i dobrobyt milionom obywateli. By móc nadal cieszyć się taką żywnością, nie można pozwolić na to, by w Polsce sprzedawano i uprawiano nasiona i rośliny GMO.”

Jadwiga Łopata, założycielka ICPPC, dodaje: „75% obywateli Polski cały czas deklaruje “NIE dla GMO”! Obowiązkiem rządu jest wysłuchanie tego spójnego głosu w kwestii wprowadzenia zakazu GMO i działanie w zgodzie z nim. Klauzula opt-out stanowi szansę na to, by opowiedzieć się za niezależnością Polski i Polaków jako narodu wolnego od GMO i międzynarodowych korporacji. Równocześnie jednak rząd RP MUSI wprowadzić jasny, ustawowy zakaz GMO w Polsce. I o to walczymy wspólnie z Koalicją Polska Wolna od GMO.”

Autorstwo: Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Gylhyrst 03.10.2015 12:20

  W Polsce wciąż jest brak debaty i brak świadomości ludzi na temat szkód jakie wyrządza GMO. W normalnym kraju (czy taki jeszcze istnieje?) Telewizja Publiczna powinna działać dla dobra kraju i powinna demaskować wszelkie jawne bądź ukryte działania, machinacje i pomysły które są dla niego niekorzystne. Niestety uświadamianie ludzi w kwestii GMO, geopolityki, stanu polityki w kraju i na świecie, różnych zależności na wielu płaszczyznach, przyczyn i przebiegu walk w Syrii i na Ukrainie, kryzysu imigracyjnego, szczepień, mechanizmu kreacji pieniądza, długu itp. w tym momencie realizowane jest tylko przez 5 władzę i 2 obieg informacji jakim jest internet i coraz bardziej popularne, ale nadal niszowe portale informacyjne, blogi, fora i kanały na youtube.
  W tym samym czasie, gdy człowiek chłonący wiedzę z tego obiegu porównuje informacje w nim odnalezione z tym, co słyszy w mediach które powinny być państwowe i publiczne, lub w kontrolowanych niestety przez zagraniczne koncerny – zderza się ze ścianą i odwróceniem narracji nieraz o 180 stopni.
  To wszystko jest przerażające. Sam nie wiem, czy istnieje wyjście z tej sytuacji. Jak na razie pozostaje tylko uświadamianie i “budzenie” innych, zachęcanie ich do interesowania się sprawami ważnymi dla ogółu jak świadomość polityczna, jak alternatywne do krążących w mediach głównego nurtu informacji na temat przyczyn konfliktów i tego kto jest dobry a kto zły, itp.
  To pierwszy krok i podstawa, praca u podstaw. Tylko co potem?

 2. Seti 03.10.2015 17:39

  Skończcie z tą prorządową propagandą! Dopiero co w tym roku Komorowski i koalicja przyjęli ustawę zezwalającą na handel i sprowadzanie z zagranicy GMO.

 3. agama 03.10.2015 19:08

  Kukiz jest przeciw GMO (46 min.; poza tym sprzeciwia się przymusowi szczepień [47] i inwazji islamskiej [od 50], jest nawet otwarty na temat mind control). Fajny, widać, że myśli samodzielnie.

  https://www.youtube.com/watch?v=KnTETz-BmZg

 4. Szurnięty Mędrzec 03.10.2015 21:00

  Ludzie zagłosują na smutnego kukiza, przecież nie chcą, by był bardziej smutny.

 5. mackadmin 03.10.2015 23:22

  przeciez ten rzad jest ‘Warszawski’ wiec nie ma mowy o debacie…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.