Liczba wyświetleń: 1955
Pięciu członków RB ONZ, w tym Polska, skrytykowało amerykański dekret, uznający zwierzchnictwo Izraela nad Wzgórzami Golan. Poza Polską amerykański dekret skrytykowały Belgia, Francja, Wielka Brytania i Niemcy.
We wspólnym stanowisku ambasadorzy pięciu państw poinformowali, że nie uznają suwerenności Izraela nad Wzgórzami.
„Nie uznajemy tego terenu za część Izraela” – napisano w stanowisku, odczytanym przez belgijskiego ministra spraw zagranicznych, Marca Pesttena de Buytswerve w obecności ambasadorów pozostałych 4 krajów przy ONZ. „Wyrażamy też mocne zaniepokojenie co do dalszych losów po uznaniu de facto aneksji oraz konsekwencji dla regionu” – napisano w stanowisku.
W poniedziałek prezydent USA Donald Trump podpisał dokument, uznający suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan. Deklaracja została podpisana w obecności izraelskiego premiera Binjamina Netanjahu. Według Trumpa Izrael przejął kontrolę nad Wzgórzami Golan w 1967 roku, aby chronić się przed zagrożeniami. Trump powiedział, że Izrael musi obecnie się bronić przed Iranem i grupami terrorystycznymi w Syrii, w tym przed Hezbollahem, który może przeprowadzać potencjalne ataki z tego terytorium.
Rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ, Stefan Dujarrik, po podpisaniu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa dokumentu uznającego izraelską przynależność Wzgórz Golan oświadczył, że stanowisko Organizacji w tej sprawie nie uległo zmianie.
„Dla Sekretarza Generalnego jasne jest, że status Golanu nie zmienił się. Stanowisko ONZ w sprawie Golan znajduje odzwierciedlenie w odpowiednich rezolucjach Rady Bezpieczeństwa”, powiedział na briefingu, odpowiadając na pytania.
Rosja także wystąpiła przeciwko decyzji USA o uznaniu Wzgórz Golan za izraelskie.
„Ta decyzja będzie mieć jednoznacznie negatywne konsekwencje zarówno z punktu widzenia uregulowania sytuacji na Bliskim Wschodzie, jak i z punktu widzenia ogólnej atmosfery w uregulowaniu politycznym w Syrii” – oświadczył rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.
Należące do Syrii od 1944 roku Wzgórza Golan zostały zajęte przez Izrael w czasie wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 1981 roku izraelski parlament przyjął uchwałę o objęciu Wzgórz Golan izraelskim systemem prawnym i administracyjnym. Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała wówczas rezolucję 497, w której uznała uznała aneksję za nieważną. Damaszek w dalszym ciągu uważa ten obszar za swoje terytorium.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Wydaje sie ze jak ktos chce uderzyc w USA to powinien uderzac w Izrael. To chyba by obecna administracje bardziej zabolalo.