Polska nie uznaje Wzgórz Golan za część Izraela

Opublikowano: 27.03.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1834

Pięciu członków RB ONZ, w tym Polska, skrytykowało amerykański dekret, uznający zwierzchnictwo Izraela nad Wzgórzami Golan. Poza Polską amerykański dekret skrytykowały Belgia, Francja, Wielka Brytania i Niemcy.

We wspólnym stanowisku ambasadorzy pięciu państw poinformowali, że nie uznają suwerenności Izraela nad Wzgórzami.

“Nie uznajemy tego terenu za część Izraela” – napisano w stanowisku, odczytanym przez belgijskiego ministra spraw zagranicznych, Marca Pesttena de Buytswerve w obecności ambasadorów pozostałych 4 krajów przy ONZ. “Wyrażamy też mocne zaniepokojenie co do dalszych losów po uznaniu de facto aneksji oraz konsekwencji dla regionu” – napisano w stanowisku.

W poniedziałek prezydent USA Donald Trump podpisał dokument, uznający suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan. Deklaracja została podpisana w obecności izraelskiego premiera Binjamina Netanjahu. Według Trumpa Izrael przejął kontrolę nad Wzgórzami Golan w 1967 roku, aby chronić się przed zagrożeniami. Trump powiedział, że Izrael musi obecnie się bronić przed Iranem i grupami terrorystycznymi w Syrii, w tym przed Hezbollahem, który może przeprowadzać potencjalne ataki z tego terytorium.

Rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ, Stefan Dujarrik, po podpisaniu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa dokumentu uznającego izraelską przynależność Wzgórz Golan oświadczył, że stanowisko Organizacji w tej sprawie nie uległo zmianie.

„Dla Sekretarza Generalnego jasne jest, że status Golanu nie zmienił się. Stanowisko ONZ w sprawie Golan znajduje odzwierciedlenie w odpowiednich rezolucjach Rady Bezpieczeństwa”, powiedział na briefingu, odpowiadając na pytania.

Rosja także wystąpiła przeciwko decyzji USA o uznaniu Wzgórz Golan za izraelskie.

„Ta decyzja będzie mieć jednoznacznie negatywne konsekwencje zarówno z punktu widzenia uregulowania sytuacji na Bliskim Wschodzie, jak i z punktu widzenia ogólnej atmosfery w uregulowaniu politycznym w Syrii” – oświadczył rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Należące do Syrii od 1944 roku Wzgórza Golan zostały zajęte przez Izrael w czasie wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 1981 roku izraelski parlament przyjął uchwałę o objęciu Wzgórz Golan izraelskim systemem prawnym i administracyjnym. Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała wówczas rezolucję 497, w której uznała uznała aneksję za nieważną. Damaszek w dalszym ciągu uważa ten obszar za swoje terytorium.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. samadhi1978 27.03.2019 17:09

    Wydaje sie ze jak ktos chce uderzyc w USA to powinien uderzac w Izrael. To chyba by obecna administracje bardziej zabolalo.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.