Polska mimo wojny na Ukrainie ma wypełniać „kamienie milowe”

Opublikowano: 19.07.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1746

Niedawne porozumienie rządu Mateusza Morawieckiego z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oznaczało konieczność zaakceptowania „kamieni milowych”, bez wypełnienia których nasz kraj nie uzyska pieniędzy z Unii Europejskiej. Unijny komisarz Didier Reynders twierdzi, że Polska ma je realizować mimo kosztów ponoszonych w związku z wojną na Ukrainie.

Na początku czerwca von der Leyen przyjechała do Warszawy, aby ogłosić w stolicy naszego kraju osiągnięcie porozumienia w sprawie wypłaty funduszy w ramach „Krajowego Planu Odbudowy”. Szybko okazało się, że nie tylko nie dostaniemy w najbliższym czasie tych pieniędzy, ale dodatkowo wcześniej musimy spełnić tak zwane „kamienie milowe”.

Przewidują one między innymi realizację restrykcyjnych zasad polityki klimatycznej UE, wycofania się z reformy wymiaru sprawiedliwości czy przeprowadzenia zmian w systemie emerytalnym.

W rozmowie z niemieckim dziennikiem „Frankfurter Allgemeine Zeitung” o powyższych wymaganiach przypomniał komisarz UE ds. sprawiedliwości. Reynders nie ukrywa specjalnie, że nie interesują go koszty ponoszone przez nasz kraj w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, czyli głównie wydatki związane z przyjęciem milionów ukraińskich uchodźców.

Reynders, cytowany przez serwis stacji Deutsche Welle, stwierdza więc, że „są inne sposoby wspierania państw członkowskich, które przyjmują uchodźców – i to właśnie robimy. Pomoc na odbudowę powinna przyspieszyć zieloną i cyfrową transformację, w tym niezależność energetyczną. Z wojną czy bez, Polska musi spełnić uzgodnione kamienie milowe”.

Unijny komisarz mówi w tym kontekście nie tylko o Polsce, ale także o Węgrach, które również mają naruszać zasadę praworządności. UE przywiązuje do niej tymczasem dużą wagę w związku z perspektywą członkostwa Ukrainy. Bruksela wymagając określonych reform od Kijowa nie może więc udzielać „wojennego rabatu” Warszawie.

Sama presja budżetowa została nazwana przez Reyndersa skutecznym środkiem wywierania nacisku. Z drugiej strony nie jest on jednak zwolennikiem całkowitego zamrażania wszystkich unijnych środków.

Na podstawie: DW.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.