Polska ma prawo do reparacji od Rosji

Opublikowano: 27.01.2020 | Kategorie: Historia, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1916

Wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla niemieckiej gazety „Bild” poruszył opinię publiczną w Polsce i Rosji, a to za sprawą wypowiedzi na temat reparacji od Rosji.

Jak informowaliśmy, Kaczyński na pytanie niemieckich dziennikarzy o to, czy Rosja też powinna zapłacić Polsce reparacje wojenne, których kraj domaga się od Niemiec, odpowiedział: „Macie rację: Rosja też powinna zapłacić”.

Słowa Kaczyńskiego skomentował historyk Wojciech Roszkowski. Według niego Polska „jak najbardziej” ma prawo do tego, by żądać od Rosji reparacji wojennych. Jako uzasadnienie swojej opinii podał dwie kwestie. „Prawo to wynika z dwóch rzeczy. Pierwsza to agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 roku, niczym niesprowokowana agresja, która stanowiła pogwałcenie czterech międzynarodowych umów obowiązujących wówczas Związek Sowiecki i również Polskę – twierdzi Roszkowski. – Drugi element to szeroko rozumiane szkody; szkody materialne, a przede wszystkim straty ludzkie” – dodaje. W ramach podsumowania stwierdził, że „w wyniku agresji sowieckiej bezpośrednio i pośrednio zginęło około miliona Polaków; (…) nie chodzi tu tylko o Katyń, ale również o deportacje obywateli II Rzeczypospolitej”. Wyraził opinię, że odnośnie Rosji powinno sporządzić się dokument analogiczny do tego, jaki przygotowuje się w sprawie reparacji od Niemiec.

Z kolei prezydencki minister Wojciech Kolarski stwierdził, komentując wywiad Kaczyńskiego dla Bild, że wypowiedź o reparacjach jest dla Rosji „bardzo ważnym znakiem, że Polska nie może sobie pozwolić na fałszowanie historii”. Dodał, że w tej sprawie Polska mówi jednym głosem.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński uważa, że wiele w nadchodzących latach może się zmienić. I podczas gdy Kaczyński wątpi w to, że „nasze pokolenie jeszcze tego dożyje, by Rosja przyznała się do swojej odpowiedzialności”, wiceminister mówi sądzi, że jest szansa, gdyż „wbrew temu, co się często wydaje – że władza w Rosji jest niepodważalna i że ta dyktatura jest tak silna, że nigdy nie upadnie, to czasami są tylko pozory”. Jabłoński dodaje, że sytuacja gospodarcza w Rosji pogarsza się i wkrótce może to posłużyć jako impuls do zmian politycznych.

Wywiad Kaczyńskiego dla „Bilda” aktywnie komentują rosyjscy politycy, nie kryjąc oburzenia. „Jeśli podliczymy koszty poniesione ZSRR na odbudowę Polski po II wojnie światowej, to całe PKB tego kraju nie wystarczy, aby je zrekompensować”– powiedział wiceprzewodniczący Komitetu Dumy Państwowej ds. Międzynarodowych Aleksiej Czepa.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. polantek 27.01.2020 23:51

    Mali ludzie nie powinni zajmować się wielka polityką – co niejednokrotnie było udowodnione w historii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.