Polska i Litwa rozważają wysłanie wojsk na Ukrainę

Opublikowano: 08.06.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4625

Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen twierdzi, że państwa takie jak Polska i Litwa są gotowe wysłać swoje wojska na Ukrainę.

Anders Fogh Rasmussen, który pełni funkcję oficjalnego doradcy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ws. miejsca Ukrainy w przyszłej europejskiej architekturze bezpieczeństwa, podróżuje po Europie i USA, aby ocenić zmieniające się nastroje przed rozpoczęciem szczytu NATO w Wilnie na Litwie.

Wydaje się, że aktualnie pełni ważniejszą rolę, niż to wynika z jego oficjalnych funkcji. Jako sekretarz NATO cieszył się dużym zaufaniem i dzisiaj jest swego rodzaju nieformalnym łącznikiem pomiędzy Kijowem a Zachodem.

Były sekretarz generalny NATO twierdzi, że jeśli NATO nie zdecyduje się podczas szczytu na określenie ścieżki akcesyjnej dla Ukrainy lub nie da Ukrainie wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa, to niektóre państwa członkowskie, w tym Polska, mogą chcieć same podjąć indywidualne działania, które miałyby zapewnić Ukrainie takie gwarancje.

Rasmussen odpowiedział w ten sposób obecnemu sekretarzowi NATO, Jensowi Soltenbergowi, który przypomniał, że gwarancje bezpieczeństwa obejmują jedynie pełnoprawnych członków Sojuszu. „Jeśli NATO nie może uzgodnić jasnej drogi naprzód dla Ukrainy, istnieje wyraźna możliwość, że niektóre kraje indywidualnie podejmą działania. Wiemy, że Polska jest bardzo zaangażowana w udzielanie konkretnej pomocy Ukrainie. I nie wykluczałbym możliwości, że Polska zaangażuje się jeszcze silniej w tym kontekście na poziomie państwowym, a w jej ślady pójdą państwa bałtyckie, być może włączając w to możliwość wojsk lądowych” – stwierdził Rasmussen. „Myślę, że Polacy poważnie rozważyliby wejście i skompletowanie koalicji chętnych, jeśli Ukraina nic nie dostanie w Wilnie. Nie powinniśmy lekceważyć polskich uczuć, Polacy czują, że zbyt długo Europa Zachodnia nie słuchała ich ostrzeżeń przed prawdziwą rosyjską mentalnością” – dodał.

Rasmussen zasugerował, że niektóre państwa mogą nawet posunąć się do rozmieszczenia na Ukrainie własnych wojsk. Były sekretarz generalny NATO nie powiedział przy tym, czy chodzi o wysłanie wojsk na front, czy też rozmieszczenie ich na terenach nieobjętych walkami na Zachodzie państwa. Taki krok byłby na pewno bardzo ryzykowny i mógłby zostać zinterpretowany przez Federację Rosyjską jako włączenie się do wojny.

Autorstwo: SG
Na podstawie: TheGuardian.com
Źródło: NCzas.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

 1. JedynaDroga 08.06.2023 10:21

  Powolne gotowanie żaby, tak jak było w przypadku covida ; rok medialnej wrzawy, później wprowadzenie ” szczepionki “. Tutaj można zauważyć podobny proces, po roku od rozpoczęcia wojny, mamy ukro-polin, bez liku nowych problemów, kwestia bezpośredniego zaangażowania w wojnę państw zachodnich jest tylko kwestią czasu.

  Ludzie mieli sporo czasu żeby zatrybić , że coś jest tutaj nie tak. Nawet intuicyjnie.

 2. Rgga34 08.06.2023 13:47

  Za gruuuubo. Trafna teoria o żabie w nawiązaniu do sytuacji politycznych. Tylko czy im naprawdę mało kasy na Ukrainie, że chcą rozpętać wojnę w kolejnym kraju?
  No i w końcu czy naprawdę nikomu z rządzących nie zależy na dobru własnej ojczyzny ?
  Czy aż tak do szpiku kości polski rząd jest zepsuty ?

  Czasem mam nadzieję, że nastapi rozbiór Ukrainy, a my przejmiemy jej część. W tym obie strony będą zadowolone. Banderowcy pod skrzydłami Polaków nie będą wstanie działać, a reszta zepsutej Ukrainy będzie pod reżimem Rosji.

 3. Murphy 08.06.2023 13:57

  @Rgga34: Przecież w Polsce nie ma polskiego rządu. Jak sobie to uzmysłowisz to sprawy wyglądają całkiem logicznie.

  Poza tym jeśli by doszło do połączenia PL i UA to obawiam się, że rządzili by dalej nie ci co powinni.

 4. pepcia28 08.06.2023 15:02

  Rgga34, “No i w końcu czy naprawdę nikomu z rządzących nie zależy na dobru własnej ojczyzny?”

  -Ty się jeszcze łudzisz???

 5. rici 08.06.2023 16:00

  Przeciez ich ojczyzna jest Izrael i Nowa Jerozolima, i robia wszystko dla ich dobra.

 6. Szwęda 08.06.2023 16:17

  Niech nato zaatakuje Rosję a ta wypali cały arsenał jądrowy i niech zginie ludzkość i gatunek człowieka, bo wyrabia tak koszmarnie przerażające, potworne rzeczy o których 99,999% społeczeństwa wogóle nie wie albo nie jest w stanie przyjąć do wiadomości, uwierzyć, bo wogóle nie ma o tym w mediach nawet w tych pobocznych tzw. niezależnych tylko się napomyka o rzeczach, które człowiek wyrabia, a może to nie ludzie tylko pod jego postacią, ale to co skoro prawdziwi ludzie na to przyzwalają, bo albo o tym nie wiedzą albo mają to głęboko gdzieś.

 7. Murphy 08.06.2023 17:10

  @Szwęda: Większość o tych sprawach nie wie, bo nie pokazują tego w TV. A co nie w TV to dla nich nie istnieje.

  Inni jak już na coś natrafią to są jeszcze w fazie zaprzeczenia i niedowierzania, a niektórzy odrzucają to bo im “fakt czekery” pokazały, że te informacje to teorie spiskowe.

  Ale coraz więcej ludzi się budzi, więc może jeszcze się tego dziadostwa jakoś pozbyć uda. Twoje podejście do tematu jest zbyt ekstremistyczne. Ja tam widzę, że każdy w życiu dostaje to co sam zasieje. No, może z pominięciem niektórych, co mieli pecha by być w złym miejscu o złym czasie.
  Choć kto wie, czy to nie czasem “nagroda” dla tych dusz co w poprzednim życiu złego narobili a teraz pokutę muszą odprawić. Nikt do końca nie wie jak to działa….

 8. Rgga34 08.06.2023 17:55

  Tak, jeszcze się łudze. Nadzieja matka głupich ale wiara umiera ostatnia.
  Tv nie oglądam i ścieku nie czytam. Jednak zostałem wychowany w domu i w szkole tak by stawiać Boga rodzine i kraj na pierwszym miejscu. Jak będzie trzeba dołączę do sprawy-ale słusznej.

 9. Kaczor3333 08.06.2023 19:22

  W razie “W”, będziemy świadkami ilu żołnierzy jest w wojsku z powołania, a ilu dla pieniędzy.

 10. JedynaDroga 08.06.2023 21:15

  @Murphy nasza nieświadomość / podświadomość / nadświadomość to bardzo ciekawe obszary.

  Jedną osoba nazwie to fatum, losem, przeznaczeniem, niewidzialną ręką, zaprogramowaniem, wspomnieniami.

 11. niecowiedzacy 09.06.2023 00:15

  Szanowni Panowie to co piszecie stanowi właśnie Polskie nieszczęście. Niemożliwość wzajemnego dogadania się w sprawach najważniejszych. Marzycie o podziale Ukrainy a tymczasem inni mogą zechcieć dogadać się w sprawie podziału Polski. Kraj który nie posiada prężnej gospodarki, dobrych technologii, sporo gotówki i skutecznych sił zbrojnych po prostu nie liczy się. Co do wojny NATO z Rosją to szanse jej wygrania są żadne. Chiny Ludowe nie pozwolą zrobić krzywdy Rosji z prostego powodu iż następna wojna była by wojną z nimi. Chiny Ludowe i zależna od nich Korea Północna zdecydowały by się pomóc Rosji samoistnie bo miały by w tym żywotny interes wyeliminować USA tanim kosztem nie przyjmując pierwszego jądrowego ciosu. Przykład z drugiej wojny światowej: Churchil mimo iż nienawidził komunistów i Stalina pierwszy udzielił pomocy Stalinowi. Bo miał w tym interes, wiedział iż jeśli padnie ZSRR Hitler przy pomocy rosyjskiego przemysłu dozbroi się i rozprawi z Wielką Brytanią. I niech nikt nie wyjężdża iż USA by dały radę pomóc Wielkiej Brytanii, oni się dopiero rozkręcali. Najlepszym dowodem iż lądowanie we Francji odbyło się dopiero w 1944r.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.