Polska i Chorwacja rozwijają współpracę morską

Opublikowano: 08.07.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 273

Przy okazji odbywającego się w ostatnich dwóch dniach szczytu Inicjatywy Trójmorza, jego główni pomysłodawcy w postaci Polski i Chorwacji podpisali szereg umów dotyczących współpracy. Chodzi przede wszystkim o kooperację portów w Szczecinie i Świnoujściu z analogicznym obiektem w chorwackiej Rijece, dzięki czemu swoje funkcjonowanie rozpocznie korytarz transportowy Bałtyk-Adriatyk.

W uroczystości podpisania odpowiednich umów wzięli udział prezydent Andrzej Duda oraz jego chorwacka odpowiedniczka, Kolinda Grabar-Kitarović, natomiast podpisy złożyli prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Dariusz Słaboszewski oraz dyrektor wykonawczy Zarządu Portu Rijeka Marino Juretić. Porozumienie dotyczy przede wszystkim współpracy obu portów w ramach korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk, który swój początek będzie miał w Polsce, a koniec właśnie w Chorwacji.

Umowa przewiduje więc współpracę portów w zakresie transportu morskiego, przemysłu portowego, promocji i wymiany handlowej, a także konsultacji specjalistów z obu obiektów. Ponadto w porozumieniu przewidziano możliwość tworzenia zespołów eksperckich, które będą konsultowały zagadnienia związane z transportem morskim i wspomnianym połączeniem między morzami Bałtyckim i Adriatyckim. Ogółem zapisy umowy będą obowiązywały najbliższe dwa lata, ale będzie ona mogła zostać przedłużona.

Port w Rijece zdaniem oficjeli odpowiedzialnych za polską gospodarkę morską jest niezwykle ważny, ponieważ jest największym tego typu obiektem na terenie Chorwacji, lecz przede wszystkim położony jest w strategicznym miejscu z powodu rozbudowy Kanału Sueskiego.

Na podstawie: wGospodarce.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

przecież to nie ci sami ludzie…

Lord Jim
Użytkownik
Lord Jim

Generalnie Chorwaci podobnie jak Ukraińcy mają sympatię do Niemców, a ich spojrzenie na Serbów jest podobne to tego jakie mają Ukraińcy na Polaków. Oczywiście uogólnianie jest krzywdzące w szczególności dla tych którzy czują się jugosłowianami a takich jest jeszcze 10%. Ja byłem w Chorwacji i oszukali mnie/nas zabierając niesłusznie kaucję za jacht – niesłusznie bo zatrzymali kaucję za rysy na kadłubie które już były kiedy braliśmy jacht – niestety zdjęcia mieliśmy dopiero z drugiego dnia kiedy wypływaliśmy, a jacht obracaliśmy pierwszego dnia przy kei której nawet nie musnął . Nic nie pomogło zdjęcie, powiedzieli, że to na pewno było pierwszego dnia – i rób co chcesz. Bezczelni oszuści. Polaków niby lubią, a to z dwóch względów – bo zostawiamy pieniądze, a ich przemysł to turystyka i jesteśmy katolikami jak oni więc niby jesteśmy im bliscy. Ale ten ich katolicyzm to takie chrześcijaństwo jak prawosławie ukraińskie też niby chrześcijaństwo ale bez przebaczania – i to mówi wszystko. Jednocześnie nie uważają się za równych nam Polakom ale mają przekonanie o własnej wyższości co jest dość wku…….. – wiem to też od tych którzy byli tam parę lat w delegacji. I jest w nich sporo tej zawziętości co w Ukraińcach. Dlatego cieszę się bardzo ile razy w sporcie spuścimy im wpier…. żeby wiedzieli że nie są tacy świetni jak im się wydaje. Tyle w klimacie ksenofobicznym.